Nauka ponownie zwraca uwagę na Wenus! Co tym razem szykuje NASA?

7 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Venus NASA 2028-2030
Źródło: Pixabay.com

Z punktu widzenia dzisiejszego wyścigu w kosmos, na pierwszym miejscu nauka stawia wyprawę na Marsa. Jednak istnieją też inne planety. Czym zaskakuje Wenus?

W kosmicznym wyścigu za marzeniami, a także byciem pionierem w wyprawach wśród gwiazd od wielu dekad prym wiodły Stany Zjednoczone. Z punktu widzenia obecnej sytuacji ta przewaga nad innymi państwami jest nieco mniejsza. Wizerunek NASA z pewnością ratuje Elon Musk i jego SpaceX, ponieważ komercyjne wykorzystanie rakiet tej firmy, zdecydowanie podniosło wydajność kosmicznej agencji. Jednak w tym całym zamieszaniu związanym z komercjalizacją podróży kosmicznych i przygotowaniami do załogowej misji na Marsa, można odnieść wrażenie, że nauka zapomniała o innych planetach. Dlatego część naukowców podnosi nieśmiało rękę i wskazuje na inne ciała niebieskie. Wśród nich jest Wenus, obiekt, o którym wiemy niewiele.

Poszukiwanie życia w kosmosie i miejsca do kolonizacji

Aktualnie niemal wszystkie liczące się w podboju kosmosu państwa koncentrują się na trzech elementach. Zbudowaniu międzynarodowej stacji kosmicznej, tym zajmuje się Rosja. Wysłaniem człowieka z załogową misją na Księżyc po wielu latach przerwy oraz na powołaniu zespołu ludzi do załogowej misji na Marsa. Oczywiście w tym wszystkim można opisać w skrócie rolę Chin, która stara się nadrobić wszelkie zaległości względem swoich największych rywali. Idzie im to całkiem sprawnie, choć według niektórych niezbyt uczciwie.

NASA Mars Łazik Perseverance

Cały paradoks polega jednak na tym, że w uzyskaniu odpowiedzi na istnienie życia w naszym układzie, oraz jak działa ewolucja Ziemi oraz jej pochodnych, może pomóc badanie pozostałych planet. Tym bardziej że druga planeta od słońca pod pewnymi względami ma wiele wspólnego z Ziemią. Nie do końca wiadomo, jakie procesy zaszły podczas formowania się całego układu słonecznego, że mamy do czynienia z zupełnie innym środowiskiem niż na Ziemi.

Misje badawcze od 2028 roku!

Misja Davinci+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gas, Chemistry and Imaging) skoncentruje się na pomiarach atmosfery planety, aby docelowo uzyskać wgląd w proces jej powstawania i ewolucji. Jednym z pytań nauki jest fakt, czy kiedykolwiek były tam oceany? Misja Davinci+ ma mieć dodatkowe zadanie – dostarczenie pierwszych obrazów geologicznych drugiej planety od Słońca w wysokiej rozdzielczości. Astronomowie przewidują, że Wenus podobnie jak Ziemia może być zbudowana z płyt tektonicznych.

Druga misja, Veritas (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy) stworzona głównie dla opracowania mapy Wenus. To z kolei umożliwi zrozumienie jej historii geologicznej i zbadanie, dlaczego rozwinęła się zupełnie inaczej niż Ziemia. Radar do sporządzenia wykresów wysokości powierzchni pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy na powierzchni Wenus występują trzęsienia i erupcje wulkanów.
– „Zdumiewające, jak mało wiemy o Wenus. Te dwie misje nareszcie powiedzą nam więcej o jej atmosferze, powierzchni i jądrze. To tak jakbyśmy ponownie odkryli nową planetę” – mówi Tom Wagner z Wydziału Nauk Planetarnych NASA.

Czytaj dalej