Koniec ery Jeffa Bezosa! Amazon z nowym prezesem

6 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Andy Jassy szef Amazona 2021
Źródło: Bloomberg

Amazon 5 lipca 2021 roku przeszedł historyczną przemianę. Jeff Bezos, założyciel, pomysłodawca, najbardziej rozpoznawalna twarz marki opuścił stanowisko.

Wiele firm podkreśla, że jest liderem w swojej branży, choć w tym sformułowaniu nie kryje się nic poza marketingiem. Jednak Amazon, może z pełną świadomością powiedzieć, że należy do ścisłej czołówki sprzedawców w Internecie. Dla wielu osób Amazon to uosobienie e-commerce, dlatego dokonują wyłącznie tam zakupów. W przypadku tego, co mamy na kontynencie, Europa jest nieco podzielona. Przede wszystkim na polskim rynku nadal silną pozycję ma Allegro. Debiut amerykańskiego giganta w Polsce nie był tak spektakularny, jak przewidywano. Być może nieco trudniej jest zmienić przyzwyczajenia konsumentów. Prawdą jest również to, że Amazon popełnił na samym początku nad Wisłą kilka błędów, które mogły osłabić jego debiut.

Kontrowersje wokół Jeffa Bezosa

Jeff Bezos od początku swojej kariery budził kontrowersje. Wraz z jej rozwojem liczba krytyków rosła, co jest zrozumiałe, ponieważ sukces można mierzyć na podstawie osób, które kogoś nienawidzą. Jednak nie wszystkie zarzuty były i są wyssane z palca, ponieważ Amazon boryka się z poważnymi problemami wizerunkowymi w obszarze praw pracowników. Na temat warunków pracy w magazynach, o wynagrodzeniach i niewolniczych normach krążą prawdziwe legendy. Ludzie są mocno przepracowani, dlatego zdarzają się wypadki, a tych w ostatnim czasie jest sporo.

Z jednej strony trzeba przyznać, że Amazon przynajmniej w niektórych komunikatach otwarcie wspomina o problemach związanych ze zmęczeniem pracowników i wypadkach w pracy. W Stanach Zjednoczonych ruszyły nawet specjalistyczne programy, w których można skorzystać z masażu i technik relaksacji, żeby w lepszym nastroju wykonywać swoje obowiązki. Wsparciem dla członków zespołu mają być również roboty, które firma Jeffa Bezosa sukcesywnie wprowadza do swoich magazynów.

Magazyn Amazon praca warunki pracy

Niektórzy zarzucają Amazonowi brak uczciwej konkurencji i wskazują na niektóre nieuczciwe zagrania wobec swoich kontrahentów. Dlatego też nie każdy chce współpracować z amerykańskim potentatem handlu wysyłkowego. Z pewnością na uwagę zasługuje również fakt, że Jeff Bezos wykupił jedną z bardziej znanych amerykańskich gazet: The Washington Post. Spekuluje się, iż tylko po to, żeby mieć nomen omen lepszą prasę w mediach. Elementem poprawy wizerunku firmy ma być również zmiana na stanowisku prezesa.

Andy Jassy - nowy prezes Amazona

Odejście Jeffa Bezosa ze stanowiska nie jest dla nikogo wielkim zaskoczeniem, ponieważ o tym mówiło się od dawna. Następcą jednego z najbogatszych ludzi na świecie jest Andy Jassy, jeden z najbliższych współpracowników Bezosa, który był z nim niemal od początku istnienia firmy. Spekuluje się, że utrzyma on obrany kierunek przez Jeffa, choć może poprawić on sytuację pracowników, ponieważ Andy jest zaangażowany w kilka społecznych działań i rzekomo działanie na rzecz ludzkiego dobra, jest mu bliskie.

Czytaj dalej