Drony mają nowego konkurenta! Jest tylko jeden haczyk

6 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
DJI Mini SE 2021 premiera
Źródło: DJI

Drony cieszą się dużą popularnością, ponieważ są wielozadaniowymi gadżetami. Rynek tych urządzeń cały czas rośnie i wybór jest ogromny. Jest jeden wyjątek

Jeszcze kilkanaście lat temu korzystanie z własnego pojazdu latającego wiązało się głównie z używaniem modeli zdalnie sterowanych z serii RC. Jednak postęp technologiczny się zmienia, a wszystko, co rynek może zaoferować konsumentom, coraz częściej wywołuje zawrót głowy. Mnogość modeli i wersji niemal w każdej kategorii produktu sprawia, że znalezienie czegoś dla siebie, jest tylko kwestią czasu. Bardzo ciekawym sektorem elektronicznych gadżetów są drony. Ich popularność w ostatnim czasie jest gigantyczna i niemal każdy chce mieć takie urządzenie u siebie w domu. W ostatnim czasie pojawiła się ciekawa premiera od firmy DJI, jednak ma ona pewien haczyk.

Od technologii wojskowej do rozrywki - krótka droga dronów

Choć budowanie pojazdów latających, które są zdalnie sterowane radiem, ma bardzo długą historię, to przełomowym momentem w historii ludzkości było zainteresowanie się tą technologią przez wojsko. Drony zaczęły pełnić bardzo ważną rolę w rozwoju nowoczesnej armii i wydaje się, że ten trend zostanie z nami na dłużej. Początkowo drony pełniły rolę zwiadowców, ponieważ możliwość zdalnego sterowania i obserwacji terenu przy pomocy kamer z powietrza, to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Z uwagi na to, że życie żołnierza we współczesnym wojsku ma dużo większą wartość niż wcześniej, armia szuka sposobów na utrzymanie ich przy życiu. Drony mają w tym pomóc, dlatego ich rola tylko wzrasta. Już teraz wojsko pracuje nad autonomicznymi samolotami i okrętami wojennymi, a także łodziami transportowymi.

Dron Mavic Pro

W cywilu wykorzystanie dronów polega głównie na fotografowaniu i nagrywaniu ujęć z powietrza. To doskonała forma do nagrywania reklam, relacji z wydarzeń sportowych, a także spotkań rodzinnych. Co ciekawe są również organizowane wyścigi dronów, które cieszą się dużą popularnością. Na rynku znajdziemy sporo urządzeń, które nadają się dla początkujących użytkowników i bardziej zaawansowanych pilotów.

DJI Mini SE - zabawka dla początkujących

Firma DJI zaprezentowała model Mini SE, który jest propozycją dla osób zaczynających swoją przygodę z dronami. DJI podaje, że Mini SE ma być połączeniem funkcji i komponentów rodem z Mavic Mini w obudowie z Mini 2. Dron korzysta z kamery 12 Mpix, która może kręcić wideo w rozdzielczości 2,7K. Do tego dochodzi też trójosiowy gimbal i zasięg do 10 km. DJI Mini SE może też utrzymywać się w powietrzu przez 30 minut. Niestety DJI Mini SE jest dostępne przede wszystkim w Brazylii, Malezji, Rosji i na razie niewiele wskazuje na zmiany.


Czytaj dalej