BMW iX - elektryczna motoryzacja wystartowała w zakładach w Dingolfing

6 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
BMW nowoczesne zakłady
Źródło: press.bmwgroup.com

Nowoczesna motoryzacja musi być elastyczna. BMW iX* będzie powstawać na jednej linii montażowej na przemian z BMW serii 5, serii 7 i serii 8.

Aby umożliwić taką elastyczność i różnorodność napędów, linia montażowa pojazdów w Dingolfing została rozbudowana i zrestrukturyzowana. W sumie BMW Group zainwestowała na potrzeby BMW iX* w zakładach w Dingolfing ponad 400 mln euro. Wiele z tych adaptacji i zmian strukturalnych związanych z produkcją BMW iX przyniesie korzyści również kolejnym generacjom BMW serii 7 i serii 5, które będą zjeżdżać z taśmy produkcyjnej w Dingolfing w ciągu najbliższych lat. Dla obu serii modelowych planowane są również warianty w pełni elektryczne. "Już w przyszłym roku BMW iX* będzie jednym z najliczniejszych modeli produkowanych w tych zakładach — mówił Milan Nedeljkovic. Po BMW iX* pojawi się także BMW i4*, które będzie produkowane w Monachium. Do końca przyszłego roku wszystkie niemieckie zakłady będą produkowały przynajmniej jeden w pełni elektryczny model.

BMW pionierem w Europie

Wraz z BMW iX* do zakładów wprowadzono wiele innowacji zarówno w zakresie samego produktu, jak i w procesach produkcyjnych – zwłaszcza w zakresie architektury sieci pokładowej, oprogramowania, usług cyfrowych, łączności i zautomatyzowanych funkcji jazdy. Pojazd ten pełni zatem ważną funkcję pionierską i sprawia, że główne zakłady produkcji samochodów luksusowych BMW Group w Dingolfing są przygotowane do produkcji pojazdów elektrycznych oraz inteligentnych. BMW iX jest więc pionierem również w dziedzinie produkcji, otwierając technologiom przyszłości drogę do fabryk i systemów produkcyjnych – na przykład poprzez cyfrowe metody doskonalenia pracowników, automatyzację procesów logistycznych, wirtualne uruchomienie i zabezpieczenie systemów wspomagających kierowcę.

BMW iX fabryka otwarcie

Motoryzacja i pracownicy dostosowują się do zmian

Mimo ogromnego doświadczenia i fachowej wiedzy BMW iX* niesie ze sobą również konieczność podnoszenia kwalifikacji. Przyspiesza w ten sposób transformację kompetencji w sieci produkcyjnej i pomaga w dostosowaniu siły roboczej do wymagań nowej ery. Pracownicy w całym przedsiębiorstwie kształceni są w kierunku cyfryzacji i e-mobilności. W największej w historii firmy ofensywie doskonalenia zawodowego w zakresie tematów przyszłości szkolonych jest 75 tysięcy uczestników.

W samym Dingolfing od 2012 roku stworzono ponad 4000 nowych, przyszłościowych miejsc pracy. Aktualnym przykładem jest utworzenie i rozbudowa centrum kompetencji w zakresie produkcji napędów elektrycznych, w którym liczba pracowników wzrosła w ubiegłym roku ponad dwukrotnie z 600 do ponad 1200. Do końca bieżącego roku liczba ta ma jeszcze wzrosnąć do ponad 1900 osób.

Czytaj dalej