Motoryzacja wodorowa nabiera w Polsce rozpędu!

6 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Toyota Mirai hydrogen
Źródło: Toyota.com

Motoryzacja z dużym zainteresowaniem spogląda na to, co oferuje branża. Ogniwa paliwowe wykorzystujące wodór, to dla wielu przyszłość. Jest ona już w Polsce!

Ropa naftowa nadal święci triumfy w motoryzacji, jednak wielu ekspertów uważa, że przed nami zmiana, która zmieni proporcje na rynku. Aktualnie trendem, za którym podąża najwięcej producentów samochodów jest elektromobilność. Pojazdy zasilane na prąd mają być tym, czego oczekują klienci, środowisko naturalne oraz Unia Europejska. Ten ostatni element jest kluczowy, ponieważ to ta instytucja narzuca rygorystyczne normy emisji spalin na nowe samochody. W praktyce niedługo dojdziemy do technologicznej ściany i wyprodukowanie auta spalinowego, które spełni zapisane w przepisach normy, będzie niemożliwe. Dlatego producenci funkcjonują, w ramach jakie ustalają przepisy. Jednak istnieje kilka firm, które uznają, że ten kierunek, to ślepa uliczka.

Hyundai, Totyota i Scania - zainteresowane wodorem

Zasilanie samochodów wodorem to ciekawa alternatywa, o której niewiele się mówi, ponieważ komunikaty medialne zdominowane są przez premiery najnowszych samochodów elektrycznych. Jednak również ta gałąź w motoryzacji zaczyna nabierać kształtów, ponieważ interesują się nią coraz poważniejsze koncerny. Jednym z pierwszych producentów, który dostrzegł sens w tego rodzaju paliwie była Honda.

Nad podobnymi rozwiązaniami od kilku lat pracuje również Toyota, między innymi prezentując model Mirai. Ten sam kierunek obrał także Hyundai, ponieważ wypuścił on na rynek model Nexo. Na koniec wodorowe ciężarówki chce produkować Scania, co ciekawe takie konstrukcje już jeżdżą po drogach i pochodzą od Hyundaia. Zatem, czy to wszystko pozbawione jest sensu?

Tak uważa między innymi jedna z czołowych postaci w Volkswagenie, ponieważ uważa, że produkcja i dystrybucja wodoru zużywa bardzo duże ilości energii, a co za tym idzie, jest nieopłacalna i szkodliwa dla środowiska naturalnego. Dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem są tylko samochody elektryczne. Zapewne fakt, że Volkswagen zdecydował się, zainwestować tylko w tę technologię z pewnością nie ma znaczenia.

Pierwsza stacja wodorowa w Polsce!

Okazuje się, że w Polsce można już zatankować samochód napędzany wodorem. Aktualnie jest to mobilna wersja stacji, z której mogą korzystać pracownicy telewizji Polsat. Wszystko z powodu wspólnego projektu Toyoty oraz Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu S.A -„Uruchomienie stacji tankowania pojazdów wodorem, będzie pierwszym krokiem PGNiG w realizacji zaplanowanego przez naszą Grupę Kapitałową programu wodorowego” – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG. Otwarcie mobilnego punktu tankowania wodoru, nie jest przypadkowe. Jest to efekt ostatnich zakupów Telewizji Polsat, która zakupiła wodorowe Toyoty Mirai i Hyundaie Nexo.

Czytaj dalej