Legenda powraca! Segway zamierza podbić rynek! Ponownie

6 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Segway powraca do sprzedaży
Źródło: Pixabay.com

Jedno osobowe pojazdy do sprawnego przemieszczania się po mieście, taka była idea pierwszych modeli spod znaku Segway. Co tym razem trafi do klientów?

Jeśli można opisać jeden z największych niewypałów konsumpcyjnych XXI wieku jednym słowem, to z pewnością można powiedzieć: Sagway. Te wyjątkowe pojazdy, które miały zrewolucjonizować transport, zachwalały takie gwiazdy technologii, jak Steve Jobs. Twórca potęgi Apple uważał, że te dwukołowce będą tak samo popularne, jak komputery osobiste. W podobnym tonie wypowiadał się między innymi Jeff Bezos - założyciel Amazona. Jak wiemy po blisko dwudziestu latach, chińskie przedsiębiorstwo odniosło zdecydowanie mniej spektakularny sukces. Ludzie nie porzucili spacerów, rowerów i jazdy komunikacją miejską na rzecz przemieszczania się Segway'em.

Zabrakło rewolucji, która mogłaby doprowadzić do zmiany ulic na całym świecie. Jednak przyszłość okazała się prawdopodobnie zbyt futurystyczna i ludzie z niechęcią spoglądali na ofertę z Chin. Dodatkowo cena za jeden egzemplarz również plasowała ten pojazd w kategorii może nawet i premium.

Samochód, transport zbiorowy i rower - królowie ulic

Obojętnie, czy spojrzymy na dynamicznie rozwijające się Chiny, a może weźmiemy pod lupę europejskie miasta, to zobaczymy, że samochód, tramwaje i rowery to jedne z najpopularniejszych środków transportu na świecie. Wynika to między innymi z wygody, łatwego dostępu i ogromnego poczucia niezależności od innych. Trudno zmienić ludzkie przyzwyczajenia z dnia na dzień zwłaszcza, że ludzie widzą niewielkie korzyści z posiadania Segway'a pierwszej generacji. Pewną niewiadomą pozostaje fakt, czy druga generacja spotka się z większą grupą fanów. Trudno na ten moment powiedzieć, trzeba po prostu to zobaczyć.

Chiny zaludnienie tłumy

Około 80 km na jednym ładowaniu

Segway zdecydował się na zrezygnowanie z dwukołowca, bowiem jego następca, to elektryczny skuter – eMoped C80. Pojazd rozwija prędkość do ponad 30 km/h i jest określany nazywany motorowerem. Jednak to swego rodzaju zabieg marketingowy, ponieważ funkcja pedałów, jest zupełnie inna. W praktyce– pedały służą jedynie wygodzie jeźdźca, jako podpórka pod stopy. Po co je tam zainstalowano? Okazuje się, że producentowi chodziło o to, aby pojazd zaklasyfikowano jako e-rower (mimo tego, że jednoślad waży niemal 100 kg). Akumulator C80 pozwala przejechać na jednym ładowaniu ok. 80 km. Pojazd odblokowuje się kartą NFC lub aplikacją w smartfonie. Czy tym razem pomysł się przyjmie?

Czytaj dalej