Uniwersytet Stanforda wymyślił gadżety dla spóźnialskich! A to początek

6 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Stanford Biomechatronics Lab
Źródło: Stanford University

Czasami trudno jest gdzieś zdążyć, ponieważ szybkie chodzenie męczy.Na Uniwersytecie Stanforda znaleziono rozwiązanie, gadżety do butów z AI.

Życie w ciągłym biegu, prawdopodobnie większość z nas tego doświadczyła. Kurierzy, lekarze, magazynierzy, listonosze i pracownicy sklepów. Ludzie, którzy mają dużo zajęć w ciągu dnia, czasami są zmuszeni do szybszego chodzenia, co po całym dniu wyzwań skutkuje zmęczeniem. Jednak istnieje bardzo duża szansa na to, że pokonywanie następnych kilometrów będzie łatwiejsze. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą opracowanego na Uniwersytecie Stanforda mechanizmu, który wspomaga chodzenie. Te gadżety usprawniają ruch stopy, przez co człowiek może iść szybciej, jednocześnie mniej się męcząc.

Szybszy krok dzięki algorytmowi i budowie

Można zadać sobie pytanie, jak przyspieszyć krok i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii? Z odpowiedzią przychodzi sztuczna inteligencja, która wspomaga opracowany egzoszkielet. Stabilizuje on staw skokowy, a dzięki zastosowaniu koła pasowego oraz przymocowania do kostek ułatwia ruch stopy w górę i w dół podczas prawidłowego anatomicznie chodu. Takie gadżety zmniejszają wydatek energetyczny niezbędny do zrobienia następnego kroku. Sztuczna inteligencja dostosowuje siłę działania mechanizmu do możliwości każdego użytkownika. W ten sposób skuteczność chodu może wzrosnąć nawet o 42%! Przykłady na liczbach robią jeszcze większe wrażenie, ponieważ osoba, która może iść z szybkością 1,07 m/s, po ubraniu egzoszkieletu przyspiesza do 2,04 m/s!

Nowoczesne gadżety pomocne dla niepełnosprawnych?

Aktualnie prototyp opracowany na Uniwersytecie Stanforda pomagał ludziom młodym i zdrowym w szybszym poruszaniu się, jednak takie gadżety potencjalnie mogą odmienić również życie osób niepełnosprawnych, które mają problem z ruchomością stawu skokowego. Ludzie po wypadkach lub z problemami z poruszaniem od urodzenia mają szanse na normalne funkcjonowanie, bez pomocy innych osób. Także ludzie zainteresowani turystyką pieszą mogliby pokonywać większe dystanse z dużo mniejszym nakładem sił. Szczególnie przydatne w górskich wycieczkach, gdzie liczy się czas przebywania na szlaku, zwłaszcza podczas zmieniającej się na gorszą pogody. Dodatkowo seniorzy z wiekiem mają mniej siły do wykonywania codziennych obowiązków. Chodzenie po schodach lub wyjście do miasta to dla nich dużo większy wysiłek. Dlatego taki egzoszkielet wspomagany przez sztuczną inteligencję mógłby również odmienić ich życie. Czy tak będzie? Aktualnie trudno ocenić, ponieważ sam projekt jest we wstępnej fazie, jednak ma duży potencjał. Być może ludzie wiecznie spóźnieni i Ci nieco mniej sprawni znajdą niebawem na rynku gadżet, który doda im szybkości w codziennym życiu!

Biegacz jogging buty do biegania

Czytaj dalej