SpaceX ujawnił plany na najbliższe miesiące! Czym zaskoczy ludzkość?

6 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
SpaceX rakieta w hangarze
Źródło: Pexels.com

SpaceX ma za sobą bardzo intensywny początek roku, jednak według zapowiedzi kosmicznego przewoźnika, to dopiero początek działań. Plany są bardzo obszerne

Zacznijmy od tego, co SpaceX planuje jeszcze w maju, ponieważ tutaj wydarzy się jeden kluczowy element. Sieć Starlink, czyli jeden z największych projektów firmy, jaką zarządza Elon Musk, osiągnie swoją sprawność. Pojawi się możliwość udostępnienia Internetu na całym świecie. Aby do tego doszło potrzebnych, jest jeszcze kilka misji, które wyniosą satelity Starlink na orbitę. Najbliższy start zaplanowano na 9. maja. Kolejne loty wymagają ustalenia, jednak jest pewne, że wydarzy się to jeszcze w tym miesiącu. Od czerwca SpaceX zajmie się dostarczeniem satelity dla radia satelitarnego, a także kolejnym transportem zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Misja Inspiration4 - pierwszy prywatny lot we wrześniu

Jeszcze kilka lat temu prywatne loty w kosmos wydawały się czymś fantastycznym, na co ludzkość musi jeszcze poczekać wiele, wiele lat. Jednak Elon Musk znowu zaskoczył i przeniósł przyszłość do teraźniejszości, ponieważ już we wrześniu 2021 roku ludzkość zobaczy pierwszy, prywatny lot do przestrzeni okołoziemskiej pod nazwą Inspiration4. Na razie jej uczestnicy aktywnie przystosowują się do niecodziennych warunków, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć. Jednym z etapów przygotowań do wyprawy na orbitę Ziemi jest wejście na górę Mount Rainier w stanie Waszyngton.

Bill Nelson nasa spacex

SpaceX pomoże zmienić załogę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w październiku!

Przenieśmy się nieco w przyszłość, ponieważ pod koniec roku Space X planuje dwa loty w stronę ISS, czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 23 października, ma wystartować następna misja, Crew-3. Weźmie w niej udział troje astronautów NASA – Raja Chari, Tom Mashburn i Kayla Barron, oraz astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Matthias Maurer. To kolejne duże wyzwanie dla SpaceX, ponieważ niespełna miesiąc po misji orbitalnej Inpiration4, sprzęt Elona Muska, znowu odwiedzi przestrzeń kosmiczną. Tak duża intensywność startów pokazuje, jak wielkie znaczenie dla rozwoju misji kosmicznych ma ponowne wykorzystanie rakiet i całych modułów.

Trwa walka o Księżyc

Na koniec pozostają sprawy związane z wyprawami na Księżyc, ponieważ w wyścigu na dostarczanie transportu, a także wyprawy na Srebrny Glob uczestniczą trzy firmy. SpaceX, Blue Origin i Dynetics. Konkurencja dla przedsiębiorstwa Elona Muska, w której udziały ma między innymi Jeff Bezos ma uwagi co do wyceny projektu, a także zasad, jakimi kieruje się NASA, wybierając firmy w przetargu. Sprawa jest bardzo ważna, ponieważ rozmawiamy o miliardach dolarów. Szacuje się, że budżet całego programu kosmicznego związanego z misjami na Księżyc to około 9 miliardów USD. Sprawa jest w toku.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Czytaj dalej