Bankowość się zmienia! Polska testuje nową formę płatności!

5 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Coins
Źródło: Pixabay.com

Polska jest jednym z liderów płatności bezgotówkowych w Europie. Bardzo chętnie klikamy zbliżeniowo kartami płatniczymi. A teraz pojawi się nowa opcja!

Pieniądz towarzyszy ludzkości od kilku tysięcy lat. Razem z nim ewoluowały sposoby płatności oraz inne zjawiska ekonomiczne, jak inflacja, hiperinflacja, czy deflacja. Obecnie pieniądz fiducjarny, czyli oparty jedynie na zaufaniu to największa pula walut na świecie. Za wartością konkretnej waluty stoi jedynie umowa, ponieważ nie ma ona pokrycia w żadnym innym surowcu, najczęściej w kruszcu. Z punktu widzenia niektórych ekonomistów jest ona tylko papierem, który nic nie znaczy. Jednym z najgłośniejszych przypadków takiej degradacji waluty, jest dolar amerykański. Niegdyś ściśle połączony ze złotem, dzisiaj jest światową walutą w zasadzie bez pokrycia i jedynie status "światowego pieniądza" utrzymuje Stany Zjednoczone ekonomicznie na powierzchni.

Z tego też powodu państwa odchodzą od pieniędzy w formie fizycznej i dzisiaj korzystanie z gotówki, jest passe. Inflacja zjada nasze oszczędności na koncie w banku, dlatego jesteśmy motywowani do zwiększenia konsumpcji. W tej sytuacji promuje się różne formy płatności zdalnych, bezgotówkowych. Kluczowe jest również istnienie sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie, gdzie cały czas powtarza się nam, iż płatność kartą jest bezpieczniejsza dla naszego zdrowia.

Bank nie wróci do gotówki?

Chociaż pieniądz fiducjarny nie ma wielkiej wartości, to gotówka nadal jest całkiem dobrym kapitałem, ponieważ jest w formie fizycznej. A to w czasach niepewności i kryzysu może mieć znaczenie dla niektórych osób. Jednak, co ciekawe wypłacenie większej ilości gotówki z banku to obecnie spore wyzwanie, ponieważ banki mają niewielkie rezerwy fizycznego pieniądza. Coraz więcej transakcji bazuje na elektronicznym księgowaniu wpłat i wypłat. Poza tym ludzie są też wygodni, dlatego co jakiś czas pojawiają się nowe możliwości płatności. Dzisiaj wykonywanie opłaty zegarkiem lub telefonem już nikogo nie dziwi. Chociaż istnieje szereg zagrożeń z tym związanych, większość stawia ponad nimi swoją wygodę.

Visa Bitcoin pieniądze karta kredytowa

Płatność BLIK zbliżeniowo

Płatność BLIKIEM jest całkiem popularna, ponieważ sześciocyfrowy kod, który wpisujemy w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej załatwia całą płatność. W najbliższym czasie do powszechnego użytku mogą wejść płatności zblliżeniowe z tą funkcją. Taki zabieg jest na razie testowany w Polsce przez kilka banków. Prawdopodobnie najbliżej wprowadzenia go na rynek jest bank Millenium. Nowa funkcjonalność może pojawić się na rynku już 20 lipca.

Czytaj dalej