Ponad dobę oczekiwania pod sklepem. Stany Zjednoczone są wyjątkowe!

5 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Best Buy
Źródło: Best Buy.com

Wydaje się, że w XXI wieku długie oczekiwanie na towar, to przeszłość. Tymczasem Stany Zjednoczone nadal mają sporo fanów kolejek.

Oczekiwanie przed sklepem i komitety kolejkowe w Polsce mogą kojarzyć się przede wszystkim z ubiegłym ustrojem. To właśnie w PRL-u, gdy brakowało wielu podstawowych towarów, ludzie ustawiali się w długich kolejkach w poszukiwaniu czegoś dla siebie. Dzisiaj takie sytuacje należą do sporadycznych, jednak w Stanach Zjednoczonych co jakiś czas możemy obserwować osoby koczujące pod sklepami na wiele godzin przed oficjalnym otwarciem sklepu.

Czarny piątek i inne promocje

Najczęściej głównym powodem oczekiwania przed sklepami w Stanach Zjednoczonych i częściowo w Wielkiej Brytanii, jest tak zwany Czarny Piątek. Dzień wielkich promocji, który najczęściej przypada w listopadzie i jest preludium do świątecznych zakupów w grudniu. Wtedy ludzie wyczekują przed sklepami, a nawet biją się wewnątrz o asortyment. W tym czasie po Internecie krążą filmiki z dantejskimi scenami. Bardzo powoli moda z USA przychodzi do Europy, w tym także do Polski. Jednak w rozmachu Amerykanów prawdopodobnie nikt nie pobije.

Podobne dziwne z punktu widzenia wielu osób wydarzenia dzieją się pod oficjalnymi sklepami Apple, gdy kalifornijski gigant technologiczny decyduje się na wypuszczenie na rynek nowego modelu sprzętu. Wtedy najwięksi fani nadgryzionego jabłka, których można określić grupą pionierów, z dużym zaangażowaniem kupują najnowsze produkty i testują ich możliwości. O podobnym zjawisku możemy mówić pod sklepem Best Buy w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.

Karta RTX 3080 Ti powodem kolejki

Gdy pojawiła się informacja, że w jednym ze sklepów sieci Best Buy w Los Angeles pojawią się karty graficzne NVIDIA RTX 3080 Ti, ludzie zaczęli gromadzić się przed sklepem. Na początku było to tylko kilka osób, aby pod koniec liczba ta przekroczyła grubo ponad setkę. Co ciekawe do dyspozycji klientów stacjonarnie były tylko 64 egzemplarze, dlatego bardzo szybko pojawiły się propozycje odsprzedania swojego miejsca w kolejce za bagatela 2500 dolarów. Cena karty przekraczała nieznacznie tysiąc dolarów. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że 64 sztuki zaplanowano na całą aglomerację Los Angeles, czyli około 4 mln mieszkańców. Dlatego ludzie, którzy znaleźli się wśród szczęśliwców, chcieli odsprzedać swoje egzemplarze za około 2000 dolarów! Skąd takie ograniczenie? Aby ludzie zainteresowani kryptowalutami nie wykupili wszystkich sztuk do swoich "koparek".

Procesor i karta graficzna PC

Czytaj dalej