FBI już wie, kto stoi za atakami hakerów! Czy Internet jest bezpieczny?

5 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Odcisk palca atak hakerów ślady USA
Źródło: pixabay.com

Internet zawrzał, po tym, jak kolejny zuchwały atak hakerów dotknął jednego z największych producentów mięsa na świecie. FBI zna sprawców.

Świat nie jest jednolity i nie można jednoznacznie powiedzieć, czy wszystkie działania są jednoznacznie dobre, czy jednoznacznie złe. Dlatego istnieją ludzie, którzy uważają, że działalność hakerów wydaje się potrzebna, ponieważ wielokrotnie wykradali one poufne informacje. Czasami takie zuchwałe włamanie pozwalało rozwiązać wiele problemów i ludzi odpowiedzialnych za szereg innych przestępstw postawić przed wymiarem sprawiedliwości. Jednak są zdarzenia, które zasługują na surowe wymierzenie kary. Kilka dni temu wspominaliśmy o bezpardonowym ataku hakerskim na jednego z największych producentów mięsa na świecie. Firma JBS musiała z tego powodu zamknąć na chwilę fabrykę i uporać się z tym problemem.

Stany Zjednoczone zaatakowali Rosjanie?

Już od samego początku, gdy podano do publicznej wiadomości, że producent JBS padł ofiarą hakerskiego ataku, kilka śladów prowadziło do Rosji. Obawiano się nawet, czy to zdarzenie będzie miało wpływ na relację podczas spotkania Prezydenta Rosji - Władimira Putina ze swoim odpowiednikiem z USA - Joe Bidenem. Teraz już FBI potwierdziło, że za próbą sparaliżowania stoi Grupa REvil. Swego rodzaju internetowy gang odpowiada za szereg spektakularnych ataków hakerskich. Na liście znajdują się tacy giganci ze Stanów Zjednoczonych, jak Apple i Microsoft. Próby wyłudzenia okupu i innych danych to najczęstsza praktyka tej grupy.

Hamburger Stany Zjednoczone USA żywność

Ataki hakerów i jeszcze więcej ataków!

Niemal z dnia na dzień można odnieść wrażenie, że Internet, to coraz mniej bezpieczne miejsce. Ilość złośliwych kodów, które chcą przejąć dane z kont bankowych i kryptowalutowych, skala rosnących ataków na większe firmy, może przyprawić o ból głowy. Grupa REvil jednak nie spoczywa na laurach, ponieważ po JBS, Apple i Microsofcie, celem prowokacji padła następna duża korporacja o międzynarodowym zasięgu. Chodzi o Fujifilm, jednak więcej szczegółów na temat samej akcji na razie nie podano. Niektórzy ludzie czują się poważnie zaniepokojeni, gdyż zwiększone zainteresowanie hakerów kluczowymi dla funkcjonowania światowej gospodarki obszarami, jak mięso, czy w ostatnim czasie rurociągi Colonial Pipeline, mogą być potężną kartą przetargową w negocjacjach warunków z hakerami.

Internetowa platforma z filmami

Czy można się przed tym chronić?

W natłoku tak wielu informacji pojawia się pytanie, czy przed takimi zdarzeniami, można się chronić? Oczywiście poziom zainteresowania hakerów międzynarodowymi korporacjami, a zwykłymi ludźmi i ich aktywnością w sieci jest nieporównywalny. Jednak istnieje przynajmniej jeden punkt wspólny - zachowanie zdrowego rozsądku i podejrzliwość, to jedne z najlepszych metod na ograniczenie kontaktu z cyberprzestępcami. Warto również zaufać systemom bezpieczeństwa, choć trzeba mieć świadomość, że nie ma w 100% trwałych zabezpieczeń.

Czytaj dalej