Elektryczna motoryzacja i radość z jazdy? BMW wierzy w sukces!

5 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
BMW gama modelowa 2021
Źródło: press.bmwgroup.com

Motoryzacja napędzana prądem to dla wielu osób przyszłość, która jest kwestią czasu. Dlatego BMW tworzy "Nową Klasę", gdzie pojawią się elektryczne auta.

Dla BMW Group jedno jest pewne: wydajne i trwałe systemy magazynowania energii są centralnym czynnikiem sukcesu dla indywidualnej mobilności przyszłości. Rozwijanie wysoce innowacyjnych i trwałych ogniw akumulatorowych stanowi zatem również kluczowy element wysokowydajnego europejskiego łańcucha wartości ogniw i akumulatorów. Założenia te znajdują swój wyraz w Nowej Klasie, którą BMW Group po raz pierwszy zaprezentowała w marcu na konferencji prasowej dotyczącej sprawozdania finansowego. Ta nowa generacja pojazdów, która pojawi się na rynku od połowy bieżącej dekady, będzie bezkompromisowo elektryczna, cyfrowa, cyrkularna, a przy tym wyraźnie skoncentrowana na napędach w pełni elektrycznych.

Motoryzacja przyszłości według BMW jest już przygotowana i wykracza poza tę generację akumulatorów: do końca dekady gęstość energii w ogniwach akumulatorowych w porównaniu do obecnego, i tak już wysokiego poziomu, ma średnio wzrosnąć o co najmniej dwucyfrową wartość procentową.

Frank Weber, członek zarządu BMW AG ds. rozwoju: – Najbardziej „zielonym” samochodem elektrycznym na świecie, będzie BMW – zrównoważone od pierwszej myśli aż po recykling kończący eksploatacji. Opracowujemy ogniwo akumulatorowe przyszłości: będzie ono wydajne, bezpieczne, opłacalne i nadające się do recyklingu – od wyboru materiałów, poprzez zdolność do odzysku po użyciu w pojeździe, aż po recykling. Wszystko to powstanie w ramach europejskiego łańcucha wartości.

Motoryzacja elektryczna na pełnych obrotach

Dzięki inteligentnej architekturze pojazdów i wysoce elastycznej sieci produkcyjnej, od 2023 roku na drogach będzie można już spotkać około tuzina w pełni elektrycznych modeli BMW Group. Do dostępnych już na rynku BMW i3, MINI Cooper SE i BMW iX3 w tym roku dołączą BMW iX i BMW i4, czyli dwa kluczowe innowacyjne modele – BMW i4 nawet trzy miesiące wcześniej niż pierwotnie planowano. W najbliższych latach na rynku pojawią się w pełni elektryczne wersje bardzo popularnych modeli BMW serii 5 i BMW X1. Dołączy do nich BMW serii 7, a także następca MINI Countryman i inne modele. Tym samym już w 2023 roku BMW Group w około 90 procentach obecnych segmentów rynku będzie posiadać co najmniej jeden w pełni elektryczny model.

BMW i4 Mini E-Cooper

Do 2025 roku BMW Group będzie zwiększać sprzedaż modeli w pełni elektrycznych średnio o ponad 50% rocznie, a zatem ponad dziesięciokrotnie w porównaniu z rokiem 2020. W sumie do końca 2025 roku przedsiębiorstwo dostarczy klientom około dwóch milionów w pełni elektrycznych pojazdów.

Czytaj dalej