Porche Taycan z wadą fabryczną! Ruszyła akcja serwisowa

4 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Porsche Taycan
Źródło: Zyrus

Elektryczna motoryzacja zyskuje coraz większą popularność. Dlatego pojawienie się akcji serwisowych to tylko kwestia czasu. Porsche Taycan ma problemy.

Prąd elektryczny ma być jednym z głównych źródeł zasilania dla najnowszych samochodów. Bateria w połączeniu z silnikami elektrycznymi ma zapewniać zdumiewające osiągi oraz ekonomię użytkowania. Takie połączenie proponuje Tesla, czyli jeden z pierwszych masowo produkowanych pojazdów elektrycznych na świecie. W bardzo wielu przypadkach myślimy samochód na prąd, mówimy Tesla. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej konkurencji, która oferuje podobne wrażenia z jazdy, choć jest skierowana do nieco innego klienta. Porsche to jeden z producentów segmentu premium, który wprowadził do swojej oferty modele elektryczne. Chociaż dla fanów marki może to być coś z gatunku świętokradztwa, przypomnijmy, że SUV Porsche, model Cayenne uratował markę przed poważnymi kłopotami finansowymi i pozwolił na produkowanie kolejnych generacji modelu 911.

Prąd elektryczny przyszłością motoryzacji?

Chociaż istnieje wielu przeciwników elektrycznej motoryzacji wydaje się, że odwrót od trendu związanego z elektrycznymi pojazdami na razie jest niemożliwy. Przede wszystkim dlatego, że producenci samochodów to przede wszystkim przedsiębiorcy, a tam kluczowym głosem w dyskusji jest zdanie księgowego. W momencie, gdy Unia Europejska za przekroczenie określonego przepisami limitu dwutlenku węgla emitowanego przez pojazd nakłada surowe kary na marki samochodowe, zupełnie naturalne jest to, że chcą one uniknąć kary. Jednym ze sposób na pozostanie nad kreską zobowiązań finansowych, jest dostosowanie się do panujących reguł. Aktualna narracja zakłada redukcję emisji szkodliwych substancji do środowiska, które produkują pojazdy zasilane silnikami spalinowymi. Jedyną słuszną alternatywą według Unii Europejskiej ma być elektryfikacja motoryzacji. Jednak, czy ten trend się utrzyma, to zupełnie inna historia.

Tesla wyznacznikiem?

Tak, jak wspominaliśmy na początku, Tesla uznawana jest za pewien synonim samochodu elektrycznego. Jednak wokół marki pojawia się sporo kontrowersji. Po pierwsze ze względu na dużą liczbę spektakularnych wypadków, które wynikają z niewłaściwego użytkowania funkcji autopilota. Kierowcy biorą tę nazwę zbyt dosłownie i powierzają autu kierowanie w stu procentach. W tej sytuacji powinniśmy mówić o pojeździe w autonomicznym, jednak na tę chwilę żadna Tesla nie spełnia takich kryteriów. Poza tym nie ma takich przepisów o ruchu drogowym, które dopuszczają takie pojazdy do ruchu. Mimo wszystko rozpoznawalność marki zostaje.

Tesla Model S

Porsche Taycan z problemami!

Użytkownicy modelu Taycan zauważyli, że ich samochody straciły nagle moc. Ze względu na to, że nie były to jednostkowe przypadki,Porsche zdecydowało się na wezwanie samochodów z usterką do serwisu. Na dzisiaj jest to 43 000 sztuk, które muszą pojawić się w serwisie, gdzie wgrane będzie one oprogramowanie. Niweluje ono problemy i pozwala cieszyć się samochodem w stu procentach. Co ciekawe ta wada nie dotyczy najnowszych wersji modelu Taycan, a jedynie pojazdów z rocznika wcześniejszego.

Czytaj dalej