Motoryzacja świętuje razem z KIA w Goodwood Festival of Speed

4 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Kia Stinger Gt 420 Goodwood Festival of Speed
Źródło: Kia

Goodwood Festival of Speed to prawdziwe święto dla każdej osoby z benzyną i prądem we krwi? Motoryzacja pokaże tam również elektryczne modele Kia.

Zapach benzyny unoszący się w powietrzu, lato oraz kłęby dymu z palonych opon podczas pokazów, tak wygląda opis jednej z najlepszych imprez motoryzacyjnych na świecie - Goodwood Festival of Speed. Jednak w tym roku poza maszynami, które wzbudzają emocje i powodują szybsze bicie serca, pojawi się również przyszłość, czyli droga do elektryfikacji motoryzacji. W tym drugim obszarze po raz pierwszy widzowie zobaczą samochody marki Kia. Na szczęście koreański producent zostawił również coś dla ludzi, którzy kochają benzynę.

Kia Stinger GT 420 i EV6 czekają na ludzi

Z okazji pierwszego występu marki Kia podczas Festiwalu Prędkości, którego patronem jest Mastercard, zaprezentowane zostaną nowa elektryczna Kia EV6 oraz – jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny – Stinger GT420. Uznawane za największe i najważniejsze święto kultury samochodowej na świecie, czterodniowe wydarzenie odbędzie się od czwartku do niedzieli w przyszłym tygodniu (8-11 lipca). W Festiwalu weźmie udział plejada ekscytujących, najrzadszych, najnowszych i najbardziej egzotycznych samochodów, jakie kiedykolwiek zostały skonstruowane.

Elektryczna motoryzacja priorytetem

Kia EV6, która zadebiutuje w Wielkiej Brytanii, będzie elektryzować „Electric Avenue – The Road to 2030”, której patronem jest Sky Zero. Nowa wystawa jest poświęcona szerokiej gamie samochodów elektrycznych dostępnych już teraz oraz takich, które zadebiutują w najbliższej przyszłości. Wystawa będzie miała zupełnie inny charakter niż dotychczasowe. Zlokalizowana będzie w samym sercu Festiwalu Prędkości, pomiędzy „Future Lab”, którego patronem jest BP, a „First Glance Paddock”, który będzie przykuwać uwagę odwiedzających kolorowymi wizualizacjami i futurystyczną ścieżką dźwiękową.

KIA EV6 wnętrze 2021

Prąd elektryczny vs benzyna

EV6 to pierwszy elektryczny model marki Kia skonstruowany na nowej platformie podłogowej E-GMP (Electric-Global Modular Platform). Wyposażona w akumulator o pojemności energetycznej 77,4 kWh i w standardzie umożliwiająca ładowanie prądem o napięciu aż 800 V, Kia EV6 zapewnia zasięg do 510 km i ładowanie w zaledwie 18 minut od 10 do 80% pojemności akumulatora. Od 0 do 100 km/h Kia EV6 GT będzie przyspieszać w zaledwie 3,5 sekundy.

EV6 będzie towarzyszyć Stinger GT420, który zostanie zaprezentowany na słynnym „First Glance Paddock”. Ten jedyny w swoim rodzaju samochód przystosowany do jazdy po torze, opracowany przez inżynierów marki Kia jest wyposażony w 3,3-litrowy silnik V6 z dwoma turbosprężarkami. Jednostka napędowa dysponuje mocą 422 KM oraz generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 560 Nm. Dzięki tuningowi elementów zawieszenia, znacznemu obniżeniu masy własnej auta i wydajniejszym hamulcom Brembo, Stinger GT420 odznacza się imponującą szybkością i precyzją prowadzenia na torze.

Czytaj dalej