Latający samochód ze Słowacji. Najbardziej zaawansowany projekt!

4 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
KleinVision AirCar
Źródło: KleinVision

Latający samochód to temat, który przewija się przez media od pewnego czasu. Słowacja ma najbardziej zaawansowany projekt ze wszystkich firm.

Polska ma tuż za swoimi granicami konstrukcję, która wzbudza spore zainteresowanie na świecie. Słowacka firma AirCar oficjalnie zaprezentowała następny prototyp. Latający samochód to przede wszystkim sprawdzona konstrukcja, która udoskonalana jest od wielu lat. Firma uważa, że pierwsze prace ruszyły już trzydzieści lat temu, a to co teraz widzimy to efekt zbierania doświadczeń przez tak długi czas. Na uwagę z pewnością zasługuje dopracowanie projektu, ponieważ wszelkie parametry użytkowe faktycznie wskazują na to, iż jeden z produktów firmy AirCar można nazwać latającym samochodem.

Latający samochód - marzenie wielu firm

W ostatnim czasie możemy zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko, ponieważ wiele prywatnych firm zaczyna konkurować w podobnych obszarach. W przypadku wspominanego wielokrotnie wyścigu kosmicznego obserwujemy fascynujący pojedynek Elona Muska, Jeffa Bezosa i Richarda Bransona. Zbliżone potyczki toczą się w mniejszych firmach, które proponują swoim potencjalnym klientom latający samochód. Na razie na rynku pojawiły się trzy ciekawe oferty. Najnowsza propozycja pochodzi z Paryża, gdzie pokazano latającą taksówkę o możliwości pionowego startu i lądowania. Chociaż nie jest to bezpośrednio samochód, ma być dla niego ciekawą latającą alternatywą. Również projekt ze Stanów Zjednoczonych to propozycja dla bardzo zamożnych osób. Jednak każdy z tych modeli nie ma za sobą tak zaawansowanych testów.

AirCar - 1000 km zasięgu i pierwsze udane loty

AirCar wzbudza zainteresowanie, ponieważ wydaje się najbardziej kompletnym projektem. Przede wszystkim z tego powodu, że maszyna ma już na swoim koncie wylatane około 40 godzin, a ostatni lot to około 35-minutowa podróż z lotniska w Nitrze do Bratysławy. Samo przekształcenie pojazdu w samolot lub samochód trwa bardzo krótko, ponieważ tylko dwie minuty i piętnaście sekund. AirCar ma skrzydła umieszczone wzdłuż pojazdu, które się same rozkładają. Na pokład mogą usiąść dwie dorosłe osoby, pod warunkiem, że razem ważą mniej niż 200 kg. Pod maską znajdziemy silnik BMW, a całość może rozpędzić się do 190 km/h w słabszej wersji lub 300 km/h w mocniejszej. Szacowany zasięg to 1000 km na pułapie rzędu 2500 m.

Docelowo AirCar ma być latającym samochodem autonomicznym, który może poprowadzić każdy kierowca. Jednak do chwili uzyskania odpowiednich pozwoleń za sterami, może usiąść jedynie osoba z ważnymi uprawnieniami pilota. AirCar szacuje, że wersja produkcyjna na rynku pojawi się od 11 do 18 miesięcy.

Czytaj dalej