Nowa generacja ponaddźwiękowych maszyn! Samolot Boom Overture nadlatuje!

4 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Boom Overture plane 2021
Źródło: Boom Overture

Jesteśmy świadkami nowej ery w lotnictwie? Tak uważa firma, która wyprodukuje samolot Boom Overture, który przeleci z USA do Europy w 3,5 godziny!

Aktualnie świat wraca na znane tory po trudnym 2020 roku. Turystyka łapie drugi oddech, a połączenia lotnicze powoli wznawiają swoje regularne kursy na terenie niemal całego globu. W tych okolicznościach światło dzienne ujrzał projekt o nazwie Boom Overture. Nowoczesny ponaddźwiękowy samolot pasażerski, który ma skrócić czas podróży na znanych kierunkach lotu o kilkadziesiąt procent, a w niektórych przypadkach o blisko połowę. Oczywiście ma to być propozycja dla biznesowego klienta, ponieważ od wielu lat wiadomo, że czas, to pieniądz. Brzmi znajomo, prawda? To przekalkowana historia pewnego samolotu z Francji o nazwie Concorde. Czy tym razem wnioski pójdą we właściwą stron?

Koncepcja ponaddźwiękowych samolotów już była

Propozycja firmy Boom nie jest niczym nowym i pomysłodawcy doskonale o tym wiedzą. Pierwszym komercyjnie wykorzystywanym do lotów z ponaddźwiękową prędkością samolotem, był francuski Concorde. Projekt na tyle rewolucyjny, że wyprzedził on prawdopodobnie nieco swoje czasy, ponieważ koszty obsługi, ceny biletów i kilka wypadków z udziałem tej maszyny, to gwóźdź do trumny dla całej koncepcji. Co ciekawe z podobnym pomysłem niemal w tym samym czasie wyszli Rosjanie, ponieważ odpowiedzią na francusko-brytyjską konstrukcję miał być model TU-144. Statek powietrzny bardzo mocno z wyglądu zbliżony do Concorde'a ostatecznie okazał się technicznie słabszym produktem. Oczywiście los dla jego pierwowzoru również nie był łaskawy i trafił on na półkę historii. Teraz firma Boom Overture chce skorzystać z doświadczeń poprzedników i rozpocząć nowy rozdział w poddźwiękowych podróżach.

Boom Overture - samolot, który nie istnieje

Czy można wzbudzić zainteresowanie czymś, co niemal nie istnieje i dodatkowo w zasadzie być blisko sprzedaży takiego produktu? Okazuje się, że można, a nawiązana współpraca pomiędzy firmą Boom oraz amerykańskimi liniami lotniczymi United, pokazuje że wszystko jest możliwe. Faktycznie podsumowanie i rozliczenie nastąpi dopiero po spełnieniu określonych kryteriów zapisanych w umowie po stronie Boom, jednak potencjalne zamówienie na 15 maszyn po stronie przewoźnika, to robi wrażenie.

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to pierwsze loty testowe samolotu Boom Overture pojawią się w 2025 roku, a komercyjne wykorzystanie zaplanowano na 2029 rok. Firma Boom ma całkiem ambitne plany, ponieważ podjęła ona negocjacje z Białym Domem, aby ich projekt reprezentował Stany Zjednoczone, jako nowe Air Force One. Na razie decyzja w tej sprawie nie została podjęta.

Czym w dużym skrócie jest Overture? To samolot pasażerki, który w luksusowych warunkach przetransportuje 88 pasażerów z prędkością ponad 2000 km/h na wysokości około 18 km na dystansie do 7800 km. Taki zasięg pozwala na obsłużenie większości ważnych biznesowych kierunków na świecie w bardzo szybki sposób.

Czytaj dalej