Czy warto zakładać konto na Gmailu? Poznaj alternatywy dla Google

4 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Gmail poczta Google
Źródło: Pixabay.com

Google może być z siebie dumny, ponieważ oferuje jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek na świecie i usług poczty e-mail. Czy warto szukać czegoś innego?

Ze względu na to, że coraz więcej osób pracuje przy użyciu komputera, a mail to jedna z najpopularniejszych form komunikacji w Internecie, warto mieć narzędzie, które ułatwia odbieranie i wysyłanie korespondencji. Najłatwiej oczywiście skorzystać z gotowych rozwiązań, ponieważ są one najszybsze do wdrożenia. Dzięki temu Google razem z usługami skrzynki pocztowej święci prawdziwe triumfy, ponieważ wydaje się ona jednym z najlepszych rozwiązań na rynku. Z Gmaila korzysta większość Polaków. Na drugim miejscu znajduje się poczta Wirtualnej Polski. Czy są to na najlepsze rozwiązania?

Gmail oferuje kilka ciekawych funkcji

Produkt Google ma swoich zwolenników, ponieważ ma on kilka ciekawych funkcji. Przede wszystkim z dużą łatwością można skonfigurować ze sobą inne skrzynki. Szczególnie te firmowe. Można również podzielić sobie skrzynki odbiorcze na określone działy, jednak wymaga to pewne przyzwyczajenia, ponieważ należy zapamiętać oznaczenie kolorami. To może być nieco uciążliwe i nie każdemu się spodobać. Z kolei bardzo ciekawą funkcją, o której nadal niewiele osób wie, jest możliwość wysyłania wiadomości poufnych. Dzięki temu odbiorca musi mieć kod dostępu wysyłany przez SMS-a lub dodatkowym mailem.

Dla osób zapracowanych, które mają dużo obowiązków zawodowych, warto rozważyć opcje planowania wiadomości. Możemy napisać maila w chwili, gdy mamy czas i wybrać termin, kiedy ma on zostać wysłany do odbiorcy. Jednocześnie w efektywnym zarządzaniu czasem pomaga odkładanie maili na później. Dzięki niej Gmail przypomni nam, kiedy mamy wrócić do określonej korespondencji. Takie rozwiązanie zdecydowanie ogranicza ryzyko zapomnienia się.

Widok na smartfona IPhone 8 i skrzynkę e-mail

Jednak Gmail nie jest produktem idealnym i tego należy mieć świadomość. Po pierwsze ze względu na dość skomplikowany interfejs niektóre funkcje wymagają głębszego skupienia. Dodatkowo część użytkowników zwraca uwagę, że w przypadku wersji mobilnej można wręcz mówić o pewnym chaosie. Oczywiście większość z tych opinii, jest subiektywną oceną i każdy może mieć odmienne zdanie. Jednak na rynku pojawiają się ciekawe alternatywy dla produktu Google.

Outlook, Blue Mail i Thunderbird

Na szczęście na rynku są alternatywy dla Gmaila, a kilka z nich cieszy się dużą popularnością. Warto wspomnieć o takich programach, jak Outlook. Propozycja dostępna między innymi z pakietem Microsoft Office 365 pozwala na jednoczesne zarządzanie kontaktami oraz kalendarzem. Ciekawą funkcją jest możliwość bezpośredniego połączenia zamawianych lotów, czy pobytów za granicą z notatkami w kalendarzu o konkretnym wydarzeniu. Dodatkowo, gdy pracujemy w dużej firmie, czasami przychodzi na naszą skrzynkę sporo maili. Możemy włączyć opcję ignorowania pewnych konwersacji.

Pakiet Microsoft Office

Dla osób, które częściej używają smartfona niż komputera do komunikowania się ze światem, ciekawym pomysłem jest skorzystanie z możliwości aplikacji mobilnej o nazwie Blue Mail. Zarządzanie kilkoma kontami pocztowymi jest tam niemal intuicyjne. Platformę można ściągnąć na Androida, a także na iOS. Bardzo duża możliwość konfigurowania sprawia, że korzysta z Blue Maila wiele profesjonalnych firm.

Na koniec prawdziwa klasyka, czyli coś, bez czego wiele osób nie może sobie wyobrazić pracy biurowej - Mozilla Thunderbird. Śmiało, można nazwać ten program urządzeniem wielofunkcyjnym, które sprawdza się w wielu sytuacjach od wielu lat.

Czytaj dalej