Praca w biurze, zamiast przez Internet? Sprawdź, czy możesz odmówić!

4 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Apple smartfon iPhone laptop
Źródło: Pexels.com

Czy bez konsekwencji można odmówić powrotu do biura z pracy zdalnej? Dla wielu osób wykonywanie obowiązków przez Internet stało się wygodne.

W 2020 roku wiele osób musiało odnaleźć się w nowych warunkach pracy. Biurko w domu, dzieci, partner lub zwierzę dołączyły do zespołu, który pomaga, lub wręcz przeciwnie wykonywać obowiązki służbowe. Choć cała sytuacja miała trwać tylko przez chwilę, ostatecznie spora grupa pracowników biurowych pracuje tak już przez ponad rok. W ten sposób osoby dostrzegające plusy pracy zdalnej zastanawiają się, czy istnieje sposób na odmówienie powrotu do biura. Przygotowaliśmy mini poradnik, w którym w dużym skrócie wyjaśniamy, czy legalnie można nadal pracować z domu.

Praca przez Internet była poleceniem służbowym

Na początku należy pamiętać, że praca przez Internet w większości przypadków była poleceniem służbowym. Większość biur w Polsce pracuje stacjonarnie, jednak z powodu wyjątkowych okoliczności przełożeni poprosili o przeniesienie swojego miejsca pracy do domu. W związku z tym osoby zatrudnione mają obowiązek stosować się do przepisów kodeksu pracy. Jeśli pracodawca poprosi o powrót do biura, de facto jest to polecenie służbowe, a pozostanie w trybie pracy "home office", to nie wykonanie polecenia służbowego. Jeśli jest ono w zgodzie z innymi przepisami kodeksu pracy oraz zapisami w umowie zwartej pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, to nie można odmówić. Oczywiście nad tym wszystkim znajdują się przepisy polskiego prawa oraz zdrowy rozsądek. Jednak bez podanego silnego argumentu nie można zostać przy pracy przez Internet.

Apple produkty Mac, iPad, iPhone

Kiedy można odmówić powrotu do biura?

Jeśli w poszukiwaniu odpowiedzi, czy można zostać w domu, pracując przez Internet, warto odwołać się do przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Tam możemy przeczytać między innymi w Artykule 210, że: "W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego".

§ 2. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w § 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Jednak trzeba wykazać solidne zaniedbania w stacjonarnym miejscu pracy, co nie jest takie łatwe, ponieważ potrzebne są do tego opinie ekspertów. To oczywiście kosztuje i zabiera czas, więc również nie każdy może sobie na to pozwolić. Dalej w grę wchodzą spory przed sądem, gdzie to pracownik musi udowodnić pracodawcy naruszenia przepisów i zaniedbania.

Czytaj dalej