Internet: Yandex przejmuje bank! Co planuje “rosyjskie Google”?

4 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Yandex wyszukiwarka Google
Źródło: Yandex.ru

Yandex to rosyjska wyszukiwarka oraz przedsiębiorstwo z siedzibą w Amsterdamie. Internet plotkuje o kupieniu banku przez giganta.

Od wielu lat wiadomo, że między innymi Rosja skutecznie uniezależnia się od amerykańskiej technologii, dlatego opracowała własną wyszukiwarkę internetową Yandex, którą często nazywa się “rosyjskim Google”. Moskwa ma świadomość, że rozwój e-commerce oraz przeniesienie się części życia społecznego do Internetu, wiąże się z poszerzeniem usług. Dlatego pojawiły się plany zakupu banku, aby rozbudować ofertę.

Dlaczego Internet z bankowością łączą siły?

Od wielu lat usługi bankowe oferowane są w sieci, dlatego połączenie ze sobą rosyjskiego giganta z bankiem Acropol, to z jednej strony nic wielkiego. Jak podaje Reuters, bank kupiono za około 14,8 mln dolarów. Głównym celem operacji jest uzyskanie licencji bankowej, żeby Yandex mógł rozszerzyć swój portfel usług między innymi o produkty nazywane fintech.

Fintech to skrót od Technologii Finansowych, czyli wszelkiego rodzaju innowacje o charakterze technologicznym i finansowym. Nazwą fintech określa się również instytucje, które świadczą nowatorskie mechanizmy. Do takich firm z pewnością chce aspirować rosyjski Yandex, ponieważ zdaje on sobie sprawę z tego, jak dużą siłę ma Internet.

Yandex jest na fali

Ubiegły rok pokazał rosyjsko-holenderskiemu gigantowi - ponieważ siedziba firmy Yandex znajduje się w Amsterdamie - że rozwój technologii w Internecie to bardzo przyszłościowy kierunek, z którego należy czym prędzej skorzystać. Już wcześniej “rosyjskie Google” próbowało pozyskać licencję bankową. Jednak transakcja z bankiem Tinkoff skończyła się fiaskiem. Teraz według agencji Reuters, jest biznesowy sukces, jednak potrzeba dopełnienia formalności. W ten sposób Yandex będzie mógł skorzystać ze swojego pełnego potencjału, ponieważ przez kilka ostatnich lat pracował on nad rozwojem usług fintech i ma rzekomo wiele do zaoferowania.

Google praca zdalna internet pieniądze finanse

Marzenie o konkurencji z Google staje się faktem

Na Polskim rynku ogromną popularnością cieszy się wyszukiwarka Google oraz jej wszystkie usługi. Jednak w przypadku Rosji ta sytuacja jest mniej jednoznaczna, ponieważ Yandex skutecznie odbiera klientów gigantowi ze Stanów Zjednoczonych. Ich udział w rynku jest niemal podzielony po równo, a firma z rosyjskim kapitałem oferuje bardzo podobne usługi do tego, co znamy w Polsce od Google. Skrzynka mailowa i wyszukiwarka to tylko podstawowe narzędzia. Niestety aktualnie popularność produktów Yandex’a poza Rosją jest mała, ponieważ między innymi Ukraina oskarżyła firmę o nadmiarowe gromadzenie danych o klientach.

Czytaj dalej