NASA zmieniła zasady obliczania promieniowania dla astronautów!

3 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Astronauta NASA
Źródło: Pixabay.com

NASA postanowiła uprościć dane dotyczące promieniowania, na które mogą być narażeni astronauci. Teraz ma być prościej i łatwiej.

Nasza wiedza na temat kosmosu nadal jest stosunkowo niewielka, a ludzkość poszukuje skutecznego sposobu na dostosowanie ludzkiego ciała do nowych, niemal zupełnie nieprzyjaznych człowiekowi warunków. Wiedza naukowców w tym zakresie z roku na rok ewoluuje, dlatego nadszedł czas na zmiany. Teraz ustalenie maksymalnej dawki promieniowania dla każdego astronauty będzie szybsze.

Zabójcze promieniowanie kosmiczne

Oczywiście poza tym, że w kosmosie panuje absolutna próżnia, mamy jako ludzie zupełnie inne warunki do funkcjonowania. Poza brakiem tlenu do oddychania, który jest podstawą dla podtrzymania naszych funkcji życiowych, w kosmosie występuje wszechobecne promieniowanie kosmiczne. Jego oddziaływanie na ludzki organizm może mieć katastrofalne skutki, ponieważ ciało człowieka nie jest naturalnie przystosowane do obrony przed takim stężeniem promieniowania. Długotrwała ekspozycja człowieka na takie warunki może przyczynić się do rozwoju nowotworów i innych poważnych chorób, które ostatecznie prowadzą do śmierci. Między innymi z tego powodu czas przebywania astronautów w przestrzeni kosmicznej jest bardzo ograniczony. Z powodów naukowych kobiety mogą być krócej od mężczyzn w kosmicznych warunkach.

NASA Mars Łazik Perseverance

NASA zmieniła zasady ustalania maksymalnej dawki promieniowania

Przed najnowszymi zmianami maksymalną dawkę promieniowania wyliczano dla każdego astronauty osobno. Między innymi na podstawie płci, oraz wieku. Teraz cała procedura będzie prostsza. Nowy limit zakłada, że każdy z astronautów w całej karierze będzie wystawiony na promieniowanie do 600 milisiwertów. Dla łatwiejszego porównania, z jakimi danymi mamy kontakt, roczna dawka dla statystycznego człowieka na Ziemi wynosi 3 milisiwiertów. Taka zmiana parametrów promieniowania, może mieć znaczenie w przypadku dalszego podboju kosmosu. W najbliższej przyszłości ludzkość zamierza ponownie odwiedzić księżyc. Dalej w planach jest oczywiście załogowa misja na marsa. Prawdopodobnie w jedną stronę, dlatego zwiększenie dawki maksymalnego promieniowania kosmicznego dla jednego astronauty, bez podziału na wiek i płeć, zapewne pozwoli dotrzymać standardów NASA podczas każdej nowej misji załogowej.

Obecnie wiadomo, że poza zmianami w organizmie, które wywołuje narażenie człowieka na długotrwały stan nieważkości, promieniowanie to drugi najniebezpieczniejszy czynnik. Jednym z największych zagrożeń dla każdego astronauty jest pojawienie się nowotworu. Dlatego ścisłe kontrolowanie dawki promieniowania kosmicznego podczas każdej misji kosmicznej, jest tak ważne.

Czytaj dalej