Europa z latającymi taksówkami?! To możliwe już od 2025 roku!

3 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
VoloCity Paris
Źródło: VoloCity

Latające samochody to niespełnione marzenie futurystów, które powoli zdaje się powstawać na naszych oczach. Motoryzacja w Europie wzniesie się do nieba?

Największym problemem polskich i europejskich stolic oraz dużych miast są korki. Trudno je rozładować, ponieważ Europa jest zbyt małym kontynentem o ścisłej zabudowie i wielka modernizacja szlaków komunikacyjnych jest praktycznie niemożliwa, albo bardzo droga. W tej sytuacji ludzie zastanawiają się, jak wyciągnąć z korków pasażerów taksówek i stworzyć dla nich alternatywny środek transportu. Oczywistym krokiem wydaje się komunikacja zbiorowa w postaci metra lub tramwaju, jednak nie w każdym mieście istnieje możliwość rozbudowy tej sieci do większych, bardziej wydajnych rozmiarów. Doskonałym przykładem, jest tutaj Polska, która ma linię metra jedynie w Warszawie i to w bardzo ograniczonym zakresie.

Europa stawia motoryzację na cenzurowanym!

Od kilku lat widać, że Unia Europejska bohatersko walczy z zanieczyszczeniami powietrza przez stopniowe i skuteczne hamowanie rozwoju motoryzacji w Europie. Wszystko rzekomo w imię ekologii oraz czystego powietrza. Jednak ucinanie jednej z najważniejszych gałęzi transportu, jakim jest prywatny samochód bez pozostawienia alternatywy, która ma podobną ilość zalet, jest bardzo słabym zabiegiem. Buntowanie się ludzi przeciwko takiemu postępowaniu wydaje się narastać. Z drugiej strony brakuje odpowiedzi ze strony producentów samochodów, ponieważ dla nich najważniejsze są zyski. W tej sytuacji decydują się oni na produkcję niemal wyłącznie pojazdów elektrycznych, jednocześnie kreując zapotrzebowanie na elektryki. W tej sytuacji istnieje spora szansa, że zamienimy kroki z autami spalinowymi na elektryki w największych europejskich miastach.

Latający samochód odpowiedzią na korki?

Z odpowiedzią wyszła niemiecka firma. Volocopter to dwuosobowa, autonomiczna taksówka latająca z 18 wirnikami. Ma być idealnym, szybkim i bezpiecznym środkiem transportu w już niedalekiej przyszłości. Volocopter jest zasilany sześcioma bateriami, które pozwalają na 60 minut lotu. Docelowo ma osiągać prędkość do 100 km/h i startuje oraz ląduje jak dron – wertykalnie. Ma też niewielki bagażnik. Na razie jest ona w fazie testów, dlatego według europejskich przepisów potrzebuje żywego pilota do sterowania maszyną. Jednak w ciągu kilku lat ma ona uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. Czy dzięki temu ulice europejskich miast będą mniej zatłoczone? Wydaje się, że nie do końca, jednak jest zbyt wcześnie, żeby coś prognozować na 100%.

Czytaj dalej