Nauka eksperymentuje z roślinami. To co zrobili jest bardzo szalone!

3 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Żołnierz armii amerykańskiej na łące z kwiatami DARPA USA
Źródło: Pixabay.com

Kwiaty mogą kojarzyć się z pięknem, naturą lub być powodem alergii. Jednak nauka spojrzała na rośliny z zupełnie innej perspektywy.

Broń o charakterze biologicznym wydaje się zawsze czymś, czego nie powinno się używać, ponieważ konsekwencje dla ludzi, są wręcz katastrofalne. Jednak nauka wspólnie z armią poszukuje różnych zastosowań militarnych dla organizmów żywych. Na liście potencjalnego wyposażenia armii przyszłości mogą znaleźć się kwiaty. I nie, nie jest to żart osób, które są przeciwko używaniu broni, a pomysł amerykańskiej instytucji o nazwie DARPA. Niektórzy uważają, że projekty, które powstają w siedzibie tego technologicznego giganta, który pracuje dla wojska, są moralnie dyskusyjne. Pytanie, jak zakwalifikować używanie kwiatów w działaniach wojennych i ratunkowych?

Rośliny modyfikowane genetycznie - nasza codzienność

Ludzkość coraz lepiej radzi sobie ze zmianą genomu. Aktualnie oficjalne badania pokazują, że najbardziej zaawansowani technologicznie jesteśmy w modyfikowaniu roślin. Ingerencja w strukturę DNA zboża, pomidorów lub bananów pozwala na tworzenie cech, które są pożądane z punktu widzenia klimatu, a także oczekiwań klientów. DARPA postanowiła skorzystać między innymi z tej wiedzy i wykorzystać rośliny do technologii wojskowych. W czym liście, łodyga i kwiaty mogą pomóc? Tutaj stawia się między innymi na cechy wizualne i podatność genomu na modyfikowanie pod wpływem określonych czynników. Przykładowo posadzenie kwiatów w określonym rejonie może wskazywać zmianę poziomu promieniowania, stężenia substancji chemicznych w glebie, czy sugerować obecność min.

Następny krok? Podłączenie roślin do Internetu

Jeśli te szalone dla wielu propozycje to za dużo, dalsza część materiału jest już dla miłośników fantastyki i ludzi z bujną wyobraźnią. Samo modyfikowanie kolorów, pąków pod wpływem działania czynników zewnętrznych to może być zbyt mało. W związku z tym pojawił się pomysł, aby podłączyć rośliny do sieci. Internet rzeczy powoli staje się naszą codziennością. Możliwość kontrolowania rośliny i jej zachowania przy pomocy aplikacji, to zupełnie inny poziom inżynierii. Jednak według ekspertów z DARPA za jakiś czas jest to do osiągnięcia, ponieważ pierwsze połączenia maszyna - roślina dały obiecujące rezultaty.

Chiny Azja wojsko armia nauka

Kontrolowanie muchołówki przy pomocy podłączonych do niej elektrod pozwoliło na zamykanie i otwieranie "pułapki" na owady w dowolnym momencie. Niekoniecznie w sytuacji, gdy w pobliżu znajdują się muchy. Tak duża ingerencja w roślinę była możliwa, dzięki podłączeniu do niej elektroniki, w postaci mikroskopijnych elektrod. Aktualnie nauka szuka zastosowania dla tych umiejętności, być może w niektórych sytuacjach rośliny przejmą funkcje biologiczno - mechanicznych urządzeń. Jednak dopracowanie tej technologii zajmie lata, ponieważ prace są na bardzo wczesnym poziomie.

Czytaj dalej