Komputer pomoże przy wyborze pracownika? Algorytm może być przyszłością

3 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Rozmowa o pracę rekruter komputer
Źródło: Pixabay.com

Poszukiwanie pracy wydaje się stosunkowo łatwe, ponieważ trzeba znaleźć ogłoszenie, wysłać CV i poczekać na rozmowę oraz zatrudnienie. Tyle w teorii.

Poszukiwanie pracy w rzeczywistości w wielu przypadkach jest o wiele trudniejsze, ponieważ musimy przeszukać dziesiątki, a czasem nawet setki ofert pracy, żeby znaleźć coś odpowiedniego. Bardzo często nie ma aż tak dużego wyboru, szczególnie po 2020 roku rynek pracy mocno się zmienił. Wtedy zaczynamy szukać jakiejkolwiek pracy, żeby móc zarabiać na swoje życie. W trakcie rozmowy o prace brakuje zaangażowania, popularnej chemii. Ani pracodawca, ani potencjalny pracownik do końca nie są przekonani, czy to właściwie miejsce. Ostatecznie uda się wypracować porozumienie i po kilku miesiącach, a może nawet latach proces należy powtórzyć od początku, ponieważ występuje zjawisko rotacji pracownika. Nie w każdym przypadku można tego uniknąć, ale komputer razem z Internetem i odpowiednim algorytmem może ułatwić odpowiedź - jaka praca jest dla mnie.

Testowanie psychometryczne - sprawdzona metoda rekrutacji

Każdy człowiek ma określone cechy charakteru, które mogą mu w danej pracy pomagać lub przeszkadzać. Bardzo często sami nie wiemy, do czego jesteśmy lepiej ukierunkowani, a jakie czynności nie są kompletnie dla nas. Dzieje się tak do momentu, w którym nie spróbujemy czegoś zmienić lub zrobić ze sobą, aby przekonać się, jak jest. Czasami taka decyzja oznacza kilkukrotną zmianę pracy, ponieważ akurat nowe stanowiska nie były dla nas. Na szczęście można tego uniknąć, ponieważ świat już dawno zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego najlepsze firmy na świecie korzystają podczas rekrutacji z czegoś, co nazywa się testowanie psychometryczne. Dzięki temu dużo łatwiej można dopasować cechy kandydata do pracy, do określonego stanowiska.

Biuro drukarka wymiana tusz

Niestety spojrzenie na CV oraz krótka analiza kwalifikacji podczas etapu rekrutacji, nawet jeśli składa się on z kilku poziomów, to może być zbyt mało. Dlatego rozwiązaniem jest wspomniane testowanie psychometryczne. Wtedy może okazać się, że kandydatura X zupełnie nie sprawdzi się na stanowisku Y, ale doskonale może poradzić sobie z zadaniami w miejscu Z.

Komputer wspomoże rekrutera

Dlatego stworzenie określonego algorytmu, który wskaże na cechy charakteru, czyli między innymi osobowość, jaka najlepiej sprawdzi się do konkretnego zadania, powinno ograniczyć rotacje pracowników do minimum. Jednocześnie do maksimum można podnieść zadowolenie pracownika i pracodawcy z pracy, co przekłada się na motywacje, efektywne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych i bezpośrednio ma wpływ na dynamiczny rozwój firmy. Oczywiście nie w każdym zawodzie można dokonać takiej pogłębionej analizy charakteru pracownika, ponieważ nie jest ona wszędzie potrzebna. Jednak spora grupa działów HR może być o bardziej zadowolona.

Ocean nauka edukacja ciekawostki Internet

Czytaj dalej