Audi planuje zrewolucjonizować samochody elektryczne! Pomysł jest banalny

3 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Audi Charging Hub 2021
Źródło: Audi-mediacenter

Aktualnie samochody elektryczne mają przynajmniej dwie podstawowe wady. Po pierwsze są one drogie, a po drugie nie ma ładowarek. Audi chce to zmienić!

Zdania w sprawie samochodów elektrycznych są mocno podzielone. Jedni widzą w nich przyszłość motoryzacji, drudzy dostrzegają jedynie ślepą uliczkę, z której nieco trudno jest się wycofać. Obojętnie która grupa ma rację producenci i użytkownicy popularnych elektryków mają te same kwestie do rozwiązania. Obecnie jednym z największych wyzwań dla koncernów samochodowych jest obniżenie kosztów produkcji samochodów elektrycznych. Audi chce wprowadzić na rynek szereg zelektryzowanych modeli, dlatego zejście z kosztów, to jeden z warunków sukcesu. Oczywiście, możemy dopatrzeć się również innej szansy na zwrócenie uwagi klientów na auta elektryczne. Tym elementem są przepisy wprowadzane przez Unię Europejską. Jeśli najnowsze normy emisji spalin będą tak rygorystyczne, jak się o nich mówi, to niebawem produkcja silników spalinowych będzie technologicznie niemożliwa. Wtedy Europa zmierzy się z potężnym problemem.

Brak infrastruktury do ładowania - największe wyzwanie

Produkcja paliw zużywa wiele energii, jednak powszechny dostęp do stacji paliw sprawia, że system jest wydajny i sam proces tankowania zajmuje maksymalnie kilka minut w przypadku samochodu osobowego. Jednak pojazdy elektryczne, przynajmniej na razie potrzebują zdecydowanie więcej czasu na uzyskanie optymalnego poziomu naładowania. Nawet krótkie doładowanie baterii, aby uzyskać akceptowalny zasięg, wymaga realnie przynajmniej kilkunastu minut. W tym czasie warto coś zrobić, dlatego punkty do ładowania muszą być, a przynajmniej powinny być w miejscach, gdzie możemy optymalnie wykorzystać swój czas. Dlatego pomysłem na zachęcenie ludzi do kupowania pojazdów elektrycznych są punkty ładowania w biurowcach, oraz w galeriach handlowych.

Audi e-Tron Sportback

Takie rozwiązanie oznacza, że w godzinach szczytu zapotrzebowanie na energię elektryczną jest ogromne, ponieważ większość rzeczy, jakie otaczają nas każdego dnia, wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, przynajmniej raz na kilka dni. Prawdopodobnie żaden system energetyczny na świecie przy dużej liczbie osób nie zapewni optymalnej wydajności, jeśli popularność samochodów elektrycznych wśród kierowców wzrośnie. Jednak producenci starają się temu zaradzić i jednym z takich pomysłów jest koncepcja opracowana przez Audi.

Koncepcja Audi Charging Hub

Audi jest świadome, jak wiele osób w jednym czasie może potrzebować dostępu do energii elektrycznej, dlatego niemiecki producent powołał do życia pilotażowy projekt pod nazwą Audi Charging Hub. To modułowe miejsca z punktami ładowania oraz miejscem do odpoczynku i innych czynności, w których przy pomocy ładowarek przeznaczonych do Audi, można w krótkim czasie podładować swój samochód elektryczny. Dodatkowo, żeby do minimum ograniczyć pojawianie się kolejek, swoją wizytę w tym centrum ładowania, można wcześniej zarezerwować.

"Centrum ładowania Audi Charging Hub uosabia nasze aspiracje i podkreśla 'Vorsprung durch Technik' – ciągły postęp dzięki technice. Elastyczny, wysokowydajny park ładowania HPC nie wymaga wiele od lokalnej sieci energetycznej i wykorzystuje zrównoważoną koncepcję powtórnego wykorzystania akumulatorów. Nasi klienci mogą też tu liczyć na wiele korzyści: możliwość rezerwacji na wyłączność, strefę wypoczynkową oraz krótki czas oczekiwania, co zapewnia ładowanie o wysokiej mocy. To naprawdę koncepcja segmentu premium” - mówi Oliver Hoffmann, członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego.

Czytaj dalej