Volkswagen już wie, jakie samochody kupią Polacy! Zgadzasz się z tym?

3 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Volkswagen Tiguan Allspace
Źródło: media.vfs.pl

Volkswagen przeprowadził badania ankietowe, z których wynika, że rynek motoryzacyjny po słabym 2020 roku zaczyna nabierać wiatru w żagle. Polacy kupują!

Volkswagen przeprowadził badania ankietowe pod koniec marca bieżącego roku na grupie ponad tysiąca osób. Na ich podstawie wyłonił się ciekawy obraz rynku. Dwadzieścia procent respondentów zamierza kupić samochód osobowy w najbliższym kwartale. W tym okresie największą popularnością będą cieszyły się samochody używane, ponieważ nimi zainteresowanych jest aż 58% respondentów. W tym roku Polacy statystycznie zdecydują się na pojazdy nie starsze niż 5 lat (48%), a najczęstszym sposobem na zakup auta, będzie gotówka, ponieważ chce ją wydać ponad połowa ankietowanych. (62%). Rosnącą popularnością cieszą się również produkty finansowe, w tym leasing i kredyt z niskimi ratami.

W ubiegłym roku polski i światowy rynek motoryzacyjny odnotował poważny spadek, dlatego eksperci spodziewają się znacznego ożywienia już w tym roku. W Polsce w ubiegłym sezonie zarejestrowano aż o 22,9% mniej aut, niż 2019 roku. Najnowsze wyniki napawają jednak optymizmem, ponieważ CEPiK informuje, że w lutym br. zarejestrowano 43 528 samochodów, czyli aż o 18% więcej niż w styczniu 2021, ale także nieco więcej niż w lutym 2020 r. To oznacza, że popyt na samochody znów rośnie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że przemieszczając się własnym autem, jesteśmy mniej narażeni na ekspozycję na wirusa, niż korzystając z transportu zbiorowego. Nie bez znaczenia jest też sytuacja na rynku pracy. Według najnowszych danych Eurostatu bezrobocie w Polsce wynosi 3,1% i jest najniższe w całej Unii Europejskiej.

Volkswagen przypomina jednak, że 56% ankietowanych odkłada zakup samochodu na później

Jak wiemy z powyższej części tekstu, co piąty ankietowany zamierza kupić samochód w najbliższym kwartale, który ma maksymalnie pięć lat. Jednak pozostałe dane z rynku przypominają, że nadal znajdujemy się w czasach dużej niepewności. Dowodem na to, są między innymi kolejne 24% ankietowanych, ponieważ należą oni do grupy niezdecydowanej na zakup pojazdu, a 56% na pewno nie zdecyduje się na taki zakup Volkswagena, ani żadnego innego samochodu. Zgodnie z przewidywaniami największym zainteresowaniem cieszą się samochody używane. Jedynie 42% badanych deklaruje zakup nowego auta prosto z salonu. Ciekawe wyniki przynosi pytanie dotyczące wieku pojazdów: nie starsze niż 5 lat chce kupić łącznie prawie połowa respondentów: roczne - 1%, dwuletnie - 2%, trzyletnie - 9%, czteroletnie - 9% i pięcioletnie - 27%.

Volkswagen Jetta USA wnętrze

To właśnie dlatego w ofercie firm leasingowych, poza autami nowymi – prosto z salonu – coraz częściej można znaleźć samochody używane. – Cechą tych pojazdów jest to, że są w bardzo dobrym stanie, mają pewną historię, oryginalne przebiegi, pełną dokumentację i były serwisowane w ASO. Dodatkowo, przed sprzedażą są sprawdzone w stacji kontroli pojazdów i otrzymują roczną gwarancję. – podkreśla Daria Zielaskiewicz, dyrektor Marketingu Volkswagen Financial Services.

Jaką kwotę wydamy na samochód?

Podczas badania zapytano także o preferencje dotyczące sumy, jaką kupujący zamierzają przeznaczyć na samochód. Ponad połowa, czyli 55% respondentów zamierza kupić auto za nie więcej niż 50 tys. zł. Na wydatek w granicach od 50 do 100 tys. zł gotowych jest kolejne 28%. Liczną grupę stanowią ci klienci, którzy na zakup samochodu w najbliższym kwartale przeznaczą więcej niż 100 tys. zł – 13%. Najmniejszą zaś (4%) dysponujący funduszami powyżej 150 tys. zł.

Czytaj dalej