Huawei Harmony OS to niewypał? Początek jest dziwny!

2 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Mobile
Huawei Harmony OS
Źródło: Pixabay.com

Huawei przeżywa aktualnie trudne chwile, ponieważ jego sytuacja na rynku jest zagrożona. Rozwiązaniem ma być system HarmonyOS. Jednak jest zaskoczenie!

Warto przypomnieć, że Huawei został odcięty od dostępu do amerykańskiego rynku po tym, jak na chińskiego giganta między innymi administracja byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych nałożyła sankcje. Zresztą podobnie zachowała się Wielka Brytania, ponieważ Huawei miał pomagać w stworzeniu infrastruktury dla sieci 5G. Oficjalnie porozumienie zerwano, a konsekwencje miały być dotkliwe gospodarczo dla jednego z reprezentantów azjatyckiego rynku. Jednak życie wypełnia próżnię i okazało się, że brytyjskie uniwersytety przyjmą chińskie pieniądze, wzmian za wsparcie w badaniach. Podobnym rozwiązaniem dla podratowania sytuacji koncernu miało być wprowadzenie systemu HarmonyOS.

System HarmonyOS - trzeci niezależny gracz na rynku?

Przed oficjalną premierą najnowszego HarmonyOS, wiele osób wiązało spore nadzieje z produktem Huawei, ponieważ mogła być to trzecia siła na rynku. Silna konkurencja pomiędzy produktami z logiem Androida oraz iOS dawała potencjalną szansę na stworzenie czegoś nowego. Choć takie posunięcie jest bardzo trudne, to wydawało się, że aktualnie zdolnym do tak radykalnego kroku jest jedynie Huawei, ponieważ znajduje się on niemal dosłownie pod ścianą i nie ma wiele do stracenia. Ze względu na wysoką popularność marki Huawei w Polsce, mogła powstać ciekawa nisza na rynku. Być może dominacja produktów Androida i iOS zostałaby zachwiana. Tymczasem okazuje się, że prawda jest dużo bardziej rozczarowująca.

Z dużej chmury mały Android?

Świat elektroniki ma za sobą premierę HarmonyOS i co się okazuje? Można znaleźć wskazówki, które pokazują jednoznacznie, że to Android w przebraniu. Wersja Androida 10, gdzie jedynym zabiegiem po stronie Huawei'a było pozbawienie go cech Androida poprzez dodanie swojej nakładki oraz usunięcie dostępu do usług Google. Jednak nawet ten zabieg nie do końca się udał, ponieważ wprawny użytkownik znajdzie tam jedną rzecz, która z punktu widzenia programu wydaje się niemal niedopuszczalna. Chodzi o Android Q Easter Egg. Taki smaczek znajdziemy na liście programów rzekomo indywidualnego HarmonyOS.

Android

Czy takie naciągnięcie klienta na nowy produkt, który w zasadzie jest dobrze znanym Androidem 10, od którego Huawei chce się odciąć, w ogóle ma rację bytu? Wydaje się, że nie, ale rynek nie takie rzeczy już widział. Może się okazać, że propozycja Huawei spotka się z ogromnym zainteresowaniem klientów i nawiązanie do dobrze znanego Androida wyjdzie tylko całej koncepcji na zdrowie.

Czytaj dalej