Nauka: Wyliczenia naukowców okazały się błędne? Nowa wiedza o Ziemi!

2 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Planeta ziemia widok kosmos orbita
Źródło: Pexels.com

Okazuje się, że nauka ma przed ludzkością jeszcze wiele tajemnic. Nowe wyliczenia wieku skorupy ziemskiej zdziwiły naukowców! Błąd sięga 0,5 mld lat!

Ludzkość stara się zrozumieć, jak powstał świat, w którym żyjemy. Jednym z elementów tej analizy są badania nad skorupą ziemską. Ich celem jest dokładne poznanie procesów, które ukształtowały kontynenty na Ziemi. Najnowsze metody datowania skał opracowane przez norweskich naukowców sugerują, że dotychczasowa wiedza wymaga gruntownego zweryfikowania.

Nauka pomyliła się o pół miliarda lat?

Eksperci z Uniwersytetu w Bergen uważają, że datowanie najnowszą metodą skał tworzących kontynent europejski wykazało, iż jest on starszy o około pół miliarda lat. Okazuje się, że skorupa kontynentalna Ziemi ma w przybliżeniu 3,7 miliarda lat.

W jaki sposób zrobiono te wyliczenia? Okazuje się, że pewnym archiwum jest skała o nazwie baryt. Minerał z gromady siarczanów, będący połączeniem soli oceanicznej i baru uwalnianego przez wulkaniczne otwory wentylacyjne.

Jakie tajemnice skrywa Baryt?

Baryt tworzy się głęboko pod wodą, gdzie znajduje się bogata w odżywcze składniki woda. Naukowcy uważają, że baryt jest doskonałym archiwum, w którym możemy prześledzić wymianę substancji odżywczych pomiędzy skałami. Na tej podstawie łatwiej oszacować dokładny ich wiek. Jednocześnie dokładne poznanie zakresu tych przemian, pozwoli zdefiniować na nowo całą ewolucję życia w oceanach.

Ocean nauka edukacja ciemność światło słońce

Czy historię trzeba napisać na nowo?

Oczywiście wiadomo, że ta najnowsza historia powinna zostać na tym samym poziomie. Jednak nasza wiedza związana z tym, jak kształtowała się Ziemia, może ulec zmianie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część informacji na temat ewolucji życia w oceanach oraz ich wpływu na dalsze losy życia na Ziemi trzeba będzie rozpisać na nowo. Naukowcy stwierdzili, że ich ustalenia mają istotne znaczenie dla badania ewolucji życia w oceanie, które rozwijało się dzięki uwalnianym przez skorupę kontynentów składnikom odżywczym. Potwierdzenie tej tezy wymaga jednak dodatkowych badań.

Aktualnie nauka przyjmuje, że największe tempo rozwoju organizmów w oceanach przypada na czas 540 mln lat temu. Ten okres nazywany jest eksplozją życia w oceanach. Być może po dodatkowych badań potrzebne będzie napisanie podręczników od podstaw.

Czytaj dalej