Noktowizor dla wszystkich! Gadżety czynią niewidzialne widzialnym!

1 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Żołnierz marines z noktowizorem
Źródło: Pixabay.com

Technologia wojskowa to niemal zawsze początek rewolucji technologicznej w życiu pozostałych ludzi za kilka lat. Teraz gadżety wojskowe mogą być Twoje.

Ludzie są słabo przystosowanymi istotami do życia na Ziemi. Na tle innych zwierząt wyróżnia nas jedynie nasz umysł. który daje nam nad nimi przewagę. Dzięki temu nie musimy rozpoczynać z wieloma gatunkami bezpośredniej konfrontacji, w której z pewnością nie mielibyśmy szans. Poza tym reszta naszych zmysłów jest przeciętnej jakości, ponieważ nasz węch, słuch, dotyk i wzrok zbyt wiele nie potrafią. Jest to szczególnie widoczne w XXI wieku, gdy ludzie w coraz większej liczbie cierpią z powodu wady wzroku.

Gadżety wojskowe warto obserwować

Od wielu lat wiadomo, że wojskowi mają dostęp do technologii, która być może za kilka lat trafi do cywilnego użytku. Tak było między innymi z SMS-ami oraz Internetem. Teraz spora grupa gadżetów taktycznych nadaje się do oddania ich w ręce cywilów. Przede wszystkim sprzęt optyczny wzbudza spore zainteresowanie, ponieważ niweluje on niedociągnięcia ludzkich zmysłów i pozwala dostrzegać więcej. Idealnym przykładem jest tutaj noktowizor, ponieważ jedne z najtańszych egzemplarzy kosztują około kilkuset złotych. Są dość duże i nadają się tylko do używania w ciemności. Teraz może się to diametralnie zmienić, ponieważ ludzie opracowali ciekawy gadżet dla fanów widzenia w ciemności.

Chiny Azja wojsko armia nauka

Noktowizor przyczepiany do okularów

Noktowizor dla każdego to efekt pracy trzech uczelni: Australian National University (ANU), University of New South Wales w Sydney oraz Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii. Omawiany dzisiaj gadżet ma postać cienkiej, przezroczystej powłoki. Można ją nakleić na zwykłe okulary, które w nocy zamieniają się w gogle noktowizyjne i pozwalają na widzenie w całkowitej ciemności.

Nasza technologia jest w stanie przekształcić światło podczerwone, zwykle niewidoczne dla ludzkiego oka, w obrazy, które ludzie mogą zobaczyć bardzo wyraźnie nawet z dużej odległości” – zapewniają autorzy badania. Folia zbudowana jest z arsenku galu, który jest dobrze znanym półprzewodnikiem, wykorzystywanym w produkcji tranzystorów i ogniw fotowoltaicznych. Naukowcy odkryli, że jego niezwykle cienka warstwa, złożona z nanokryształów stukrotnie cieńszych od ludzkiego włosa, pochłania promieniowanie podczerwone i oddaje je w postaci światła widzialnego. Pokryte taka warstwą zwykłe okulary działają jak noktowizor bez dodatkowych podzespołów elektronicznych czy zasilania oraz dodatkowego ciężaru.

Czytaj dalej