Nauka pomoże ograniczyć marnowanie jedzenia! Ty też tak możesz!

1 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Lodówki Samsung
Źródło: samsung news

Ograniczenie w marnowaniu jedzenia to jedno z największych wyzwań ludzkości. Blisko 70% kupowanej żywności ląduje w koszu. Pomogą lodówki!

Świat ma problem z zachowaniem balansu, ponieważ z jednej strony mamy niemal nieograniczony dostęp do dóbr i usług, a z drugiej skrajną biedę połączoną z głodem. W tych dwóch sytuacjach brakuje złotego środka, czyli pomysłu na bardziej racjonalne zarządzanie żywnością i odpadami. Na szczęście nauka i technologia od pewnego czasu idą ramię w ramię w związku z tym wypracowanie skutecznych rozwiązań, jest stosunkowo łatwe.

Nauka podpowiada - niska temperatura wydłuża trwałość do spożycia

Na początek podstawa, czyli stwierdzenie, że niska temperatura wydłuża trwałość żywności do spożycia. Miejscem przeznaczonym dla mięsa są najczęściej dolne części lodówki, w których panuje najniższa temperatura. Nowoczesne lodówki wyposażone są w szuflady umożliwiające uzyskanie temperatury w granicach 0 do -1°C, co jest optymalną temperaturą do przechowywania surowego mięsa czy ryb i pozwala na ich dłuższe niż standardowe przechowywanie przy zachowaniu wysokiej jakości. Z kolei owoce i warzywa zachowują dłużej świeżość, gdy przechowywane są w przestrzeniach o podwyższonej wilgotności, co zapewnia ich jędrność i atrakcyjny wygląd.

Rozważne robienie zakupów kluczem do sukcesu

Najlepiej zacząć od przejrzenia zapasów i zaplanowania listy zakupów pod kątem przygotowania konkretnych posiłków. W przypadku produktów wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych, warto też upewnić się, że mamy wystarczającą ilość miejsca w lodówce. Wkładając zakupy do szafek czy chłodziarek przesuńmy te, których trwałość jest krótsza, tak by były w zasięgu ręki i zostały szybko zużyte. Ważne jest też rozmieszczenie produktów w lodówkach, zgodne z przeznaczeniem poszczególnych stref, które różnią się temperaturą czy też wilgotnością. Dzięki dopasowaniu warunków przechowywania do rodzaju żywności, wydłużymy jej świeżość i chętniej wykorzystamy ją do przygotowania posiłków – mówi dr Monika Hoffmann, technolog żywności i żywienia.

Lodówka kuchnia dom

Technologia SpaceMax propozycją od Samsunga

Dzięki rewolucyjnej technologii SpaceMax™ lodówki Samsung oferują większą przestrzeń do przechowywania. Zastosowanie specjalnego systemu izolacji pozwoliło zmniejszyć grubość ścianek urządzenia pozostawiając więcej miejsca na produkty spożywcze. Co więcej, przestrzeń w lodówce została idealnie rozplanowana. Nowe półki zaprojektowano tak, aby swobodnie można było na nich ustawiać naczynia i pojemniki o różnych kształtach i wielkości. Półki te możemy swobodnie wsuwać i wysuwać, gdy sięgamy po głębiej schowane składniki do naszych potraw, dzięki czemu niczego nie przeoczymy i łatwiej nam będzie przypilnować terminów przydatności do spożycia. Nowe lodówki Samsung Side by Side oferują aż do 652l pojemności do przechowywania żywności i napojów, dzięki czemu o wiele łatwiej jest zorganizować miejsce na produkty, a następnie je odnaleźć. Cool Select Plus to aż 5 inteligentnych trybów pracy do wyboru, w tym tryb umożliwiający zamianę zamrażarki w chłodziarkę. To gwarancja jeszcze bardziej elastycznej przestrzeni, którą możemy dopasować do bieżących potrzeb.

Czytaj dalej