Japońska motoryzacja uległa presji fanów! Toyota GR Yaris nadal dostępna

1 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Toyota GR Yaris do 2022 roku
Źródło: Toyota

Toyota GR Yaris to najlepszy dowód na to, że motoryzacja we współczesnym wydaniu może być ekscytująca. Dodatkowo zarząd Toyoty zaskoczył fanów GR Yarisa.

Toyota stara się zerwać z wizerunkiem nudnego samochodu, który służy wyłącznie na dojazdy do pracy, a jego główną i w sumie jedyną zaletą jest to, że nie psuje się zbyt często. Japoński producent ma w swoim portfolio ekscytujące pojazdy. Zapisały się one złotymi zgłoskami w historii motoryzacji. Z czasem Toyota zaczęła mocniej interesować się ekonomia i ekologią, przez co odłożyła na bok elektryzujące, na szczęście tylko w przenośni projekty aut sportowych. Na szczęście kilka lat temu nastąpił zwrot w tej polityce sprzedaży i rynek zobaczył najnowszą odmianę legendarnego modelu Toyota Supra. Później było jeszcze lepiej, ponieważ świat poznał model GR Yaris.

Motoryzacja stworzona do sportu!

GR Yaris powstał we współpracy inżynierów Toyota Gazoo Racing oraz Tommi Mäkinen Racing, partnera Toyoty w WRC. Jest to zupełnie nowy projekt, odrębny od Yarisa czwartej generacji. Auto zostało opracowane w technologii TNGA i powstało dzięki połączeniu platformy GA-B Yarisa i GA-C Corolli, co umożliwiło wyposażenie go w unikalny napęd na cztery koła GR-FOUR. Wiele uwagi poświęcono ograniczeniu masy i aerodynamice nadwozia. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 s za sprawą 261-konnego, turbodoładowanego silnika 1,6 l o trzech cylindrach. GR Yaris waży tylko 1280 kg, a jego stosunek masy do mocy wynosi 4,9 kg/KM. Maksymalna prędkość została ograniczona elektronicznie do 230 km/h. Produkcja małego i zadziornego samochodu sygnowanego logiem Toyota, jakim jest GR Yaris, ruszyła 24 sierpnia 2020 roku, a blisko dwustu klientów w Polsce zdecydowało się na zakup w przedsprzedaży. Czy ich wybór to dobra decyzja?

Wnętrze Toyoty GR Yaris

Wyprodukowany w Motomachi

Jeśli w proces produkcji modelu z koncernu Toyota zaangażowani są inżynierowie z fabryki Motomachi, możemy spodziewać się bardzo wiele. Niesamowita dbałość o szczegóły, wykorzystywanie najnowszych technologii i nawiązanie do japońskiej tradycji, tym kierują się pracownicy tego wyjątkowego działu giganta z kraju kwitnącej wiśni. Jednym z największych osiągnięć Motomachi ostatnich lat jest produkcja Lexusa LFA, prawdziwej legendy, która już w momencie budowania zyskała miano klasyka. Dalej powstał Lexus LC, a teraz nadszedł czas na Toyotę Yaris GR.

Toyota wyprodukuje następne egzemplarze!

Toyota Motor Poland jeszcze w 2020 roku zamówiła dodatkowo ponad 100 egzemplarzy, a w lutym 2021 roku potwierdziła kolejne ponad 300 aut, na które zebrała zamówienia w ciągu dwóch dni. Łącznie polscy kierowcy kupili lub zarezerwowali wszystkie 752 egzemplarze GR Yarisa, które do tej pory zostały przeznaczone do sprzedaży w naszym kraju. Teraz polskie salony marki rozpoczynają przyjmowanie zamówień na kolejne auta.

Czytaj dalej