Zmiany w przepisach! Motoryzacja i piesi mają współpracować

1 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Japan Osaka przejście dla pieszych
Źródło: Pixabay.com

Pierwszego czerwca w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Od teraz motoryzacja ma być bardziej przyjazna dla pieszych. Jednak są wyjątki!

Zjawisko cyfrowych zombii stało się poważnym zagrożeniem dla ludzi na ulicach i kierowców. Choć można mówić o małej inwazji osób, które wpatrzone w ekran smartfona nie zdają sobie sprawy z tego, co dzieje się wokół nich, prawdopodobnie apokalipsa z tego powodu została odwołana. Głównie przez przepisy ruchu drogowego, które weszły w życie z dniem dziecka. Mają one dać większą szansę kierowcy i pieszym na uniknięcie potrącenia. W przeciwnym razie liczba wypadków z udziałem ludzi rozkojarzonych aktywnościami w wirtualnym świecie nadal utrzyma się na wysokim poziomie.

Smartfon w dłoni i słuchawki w uszach - poważne zagrożenie!

Współczesne miasta są przepełnione bodźcami i komunikatami, które niemal dosłownie atakują ludzi niemal z każdej strony. Dlatego zupełnie naturalne jest to, że szukamy miejsca do swego rodzaju ucieczki, a jest nim najczęściej smartfon. To elektroniczne urządzenie pozwala na przeglądanie Internetu, komunikację z najbliższymi, słuchanie muzyki, a nawet oglądanie filmów. To niby oczywiste, jednak mało kto pamięta, że jego jednym z głównych zadań jest skupianie naszej uwagi na sobie. Cennego dobra, którego mamy w ograniczonej ilości.

Popularyzacja smartfonów

Ludzki mózg, choć potrafi wykonywać kilka czynności, tak na serio nie wykonuje ich jednocześnie, dlatego pojęcie wielozadaniowości jest lekko zaburzone. Umysł de facto przełącza się pomiędzy zadaniami. Wiedzą o tym doskonale ludzie, którzy pracują w sposób kreatywny. Aby zrobić coś efektywnie, muszą najpierw skoncentrować się na jednej czynności, a następnie przejść do drugiej. Dlatego gdy jesteśmy skupieni na tym, co ciekawego dzieje się w wirtualnej rzeczywistości, nieco tracimy kontakt z tą prawdziwą. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które wydaje się coraz powszechniejsze. Ludzie z dużą nieuwagą na rzeczy wokół nich wchodzą na jezdnię, czasem w miejscu niedozwolonym. W takich przypadkach bardzo często dosłownie można być o krok od tragedii.

Motoryzacja chce zaoferować szereg systemów bezpieczeństwa, które zapobiegają kolizjom w ruchu drogowym, jednak nawet najlepsze systemy nie zastąpią zdrowego rozsądku i ostrożności. Kolejnym wsparciem dla zmotoryzowanych i pieszych mają być przepisy, które weszły w życie 01 czerwca 2021 roku.

Na przejściu dla pieszych bez smartfona!

Nowe przepisy nakładają na kierowców nieco więcej obowiązków niż wcześniej. Po pierwsze w rejonie przejścia dla pieszych są oni zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności oraz zredukowania prędkości, tak aby pieszy czuł się bezpiecznie i mógł przejść na drugą stronę jezdni w wyznaczonym do tego miejscu. Od dzisiaj to właśnie osoba na pasach lub w obrębie przejścia dla pieszych, która chce przekroczyć ulicę, ma pierwszeństwo niemal przed wszystkimi pojazdami. Wyjątkiem jest tramwaj, chyba że osoba przed nadjechaniem maszyny znajduje się już na pasach.

Smartfon z dobrym procesorem

Jednak ludzie przechodzący przez drogę na przejściu dla pieszych, a także jeśli sytuacja tego wymaga poza nim, nie mogą korzystać z urządzeń elektronicznych, które mogą odwrócić ich uwagę. Na te kilka, kilkanaście sekund najlepiej wsadzić smartfona do kieszeni lub wyciszyć muzykę, ponieważ ten jeden gest, może nam uratować życie.

Czytaj dalej