Samochody to baza danych dla hakerów. Motoryzacja tego nie przewidziała!

1 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Autostrada samochody
Źródło: Pixabay.com

Atakiem hakerów padają użytkownicy kart kredytowych i płatniczych, konta bankowe i ludzie w Internecie oraz samochody. Tak, motoryzacja dostarcza dane.

Czasy, w których samochód służył jedynie do przemieszczania się z punktu A do B, z prostym radiem i uśmiechem na twarzy minęły prawdopodobnie bezpowrotnie. Dzisiaj współczesna motoryzacja oferuje dużo więcej, niż mogliśmy sobie wyobrazić jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dla zwolenników starszych pojazdów komputeryzacja pojazdów, to prosta droga do zabijania ich mechanicznej duszy. Jednak koncerny samochodowe patrzą przez pryzmat statystycznego klienta, ponieważ ich jest najwięcej i to oni decydują o największym wolumenie sprzedaży. Dlatego, jeśli kierowca chce mieć pakiet multimediów, nawigację satelitarną, połączenie z telefonem, a nawet telewizor, to go dostanie. Takie są prawa rynku. Jeśli jest na coś popyt, rodzi się podaż. Na koniec najważniejszy jest zysk.

Internet i bezpieczeństwo - to znamy

O bezpieczeństwie w sieci można mówić bardzo dużo, ponieważ Internet to z jednej strony cudowne narzędzie, a z drugiej źródło zła dla wielu ludzi. O zabezpieczeniu haseł, szyfrowaniu stron internetowych i ostrożności przy odbieraniu korespondencji mailowej napisano już miliony artykułów, ponieważ co jakiś czas pojawiają się złośliwe kody, przez które haker chce wykraść nasze dane lub pozbawić nas pieniędzy na koncie. Dlatego ludzie stają się coraz bardziej wyczuleni i wszelkie kampanie społeczne przynoszą określony efekt. Jednak ludzie zapominają o jednym, bardzo ważnym aspekcie. Współczesna motoryzacja jest również przepełniona elektroniką, a nowoczesny samochód ma wiele wspólnego z komputerem, a nie z mechanicznym urządzeniem.

Motoryzacja jest łatwym celem dla hakerów!

Okazuje się, że hakerzy znaleźli bardzo prosty sposób, aby wykraść dane na temat adresu zamieszkania, kontaktów, najbliższej rodziny, ulubionej muzyki, ostatnich wakacji, najczęstszych płatności, ostatnich wizyt w serwisie i stylu jazdy oraz ilości pieniędzy wydanej na paliwo. Do zebrania im tych wszystkich informacji potrzebują oni jedynie samochodu. Każdego miesiąca około 300 tys. samochodów zmienia właściciela. Siłą rzeczy sprzedają się auta coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Niemal wszyscy kierowcy parują swój telefon poprzez kabel lub bluetooth i pozwalają na wymianę danych pomiędzy urządzeniami, jakim jest smartfon, a komputerem samochodu. Mało kto pamięta, że spora część tych danych jest zapisywana w pamięci samochodu, aby można było do niej wrócić o wiele szybciej.

Linkedin internet atak hakerski wyciek danych

Dlatego eksperci od sprzedaży samochodów rekomendują, aby przed oddaniem auta nowemu właścicielowi usunąć wszystkie niepotrzebne dane z pamięci pojazdu. W ten sposób czasami wrażliwe dane o nas samych nie są przekazywane ludziom, których w zasadzie nie znamy. Warto o tym pamiętać, ponieważ metody przestępców na wyłudzanie danych są coraz bardziej wyrafinowane i jedną z nich jest zakup nowoczesnych, bardziej luksusowych samochodów, tylko dla danych osobowych.

Czytaj dalej