Nowy MacBook Air z czipem M3 - co o nim wiemy?

Premiery sprzętu komputerowego od zawsze budzą wiele emocji. Nowy MacBook Air z czipem M3 to długo wyczekiwany produkt. Czeka nas kolejna ewolucja, a może już rewolucja?

Nowy MacBook Air z czipem M3 – co o nim wiemy?
Podaj dalej

Produkty z jabłkiem w logo mają stonowany projekt zewnętrzny. Jednak dużo ważniejsze jest to, co znajduje się pod obudową. Tutaj producent elektroniki z Kalifornii zaproponował nowy czip oznaczony, jako M3. Spekuluje się, że jest on podobnie wydajny do MacBooka Pro, przez co zakup droższej wersji powoli traci sens.

MacBook z nowym czipem M3

Apple właśnie ogłosiło odświeżenie swojej niezwykle popularnej serii MacBook Air. Zaledwie miesiąc po premierze zestawu Vision Pro. Co jest najważniejsze w tej informacji? Nowy MacBook Air został wyposażony w firmowy czip M3. Ten czip był wcześniej zarezerwowany dla bardziej zaawansowanych linii MacBook Pro oraz najnowszych modeli iMaca, a teraz trafia również do nowych modeli MacBook Air o przekątnych 13 i 15 cali.

Poprawa wydajności = koniec MacBook Pro?

M3 jest znacząco mocniejszy niż jego poprzednik, z wynikami testów wydajności wskazującymi na przybliżony wzrost wydajności o 17 procent w zadaniach jednowątkowych i 21 procent w zadaniach wielowątkowych. Ma to również przełożenie na wydajność GPU, z poprawą o około 15 procent w porównaniu z M2.

Innymi słowy, linia podziału między MacBookiem Air a Pro coraz bardziej się zaciera. Minęły już czasy, gdy Air był używany wyłącznie do przeglądania internetu. (Warto jednak zauważyć, że nowy Air jest wyposażony w standardowy czip M3, a nie M3 Pro czy Max).

Nowy Apple MacBook Air

Poza nowym czipem, to nadal MacBook Air. Wygląda praktycznie tak samo jak model z 2022 roku, z tak samo zachwycającym ekranem o przekątnej 13,6 cala i zaskakująco mocnym zestawem czterech głośników. Model z czipem M2 sprzed dwóch lat nazywaliśmy „prawie idealnym Makiem”. Podobnie model 15-calowy jest praktycznie identyczny jak ten, który Apple wprowadziło na rynek w zeszłe lato, z wyjątkiem uaktualnienia do M3.

Jakie parametry ma MacBook Air?

Nowe MacBooki posiadają skromne 8 GB RAM — ale to nie są laptopy dla użytkowników wymagających ogromnej mocy obliczeniowej. Po prostu mają bardzo mocny czip. Oba komputery oferują maksymalnie 24 GB RAM i 2 TB przestrzeni dyskowej. Należy spodziewać się nowych korzyści, w tym, jak wspomina Apple, wsparcia dla podłączenia do dwóch zewnętrznych wyświetlaczy, gdy laptop jest zamknięty. W rodzinie laptopów Air z 2024 roku znajdziemy również Wi-Fi 6E.

Ile kosztuje nowy MacBook Air?

13-calowy MacBook Air M3 jest wyceniony na 1 099 dolarów, natomiast model 15-calowy zaczyna się od 1 299 dolarów. Apple pożegnało się również z MacBookiem Air M1, podczas gdy model 13-calowy M2 pozostanie w sprzedaży za 999 dolarów.

Oba nowe modele MacBook Air są dostępne do zamówienia przedpremierowego już dzisiaj, a urządzenia trafią do sprzedaży w piątek, 8 marca.

Premiera nowych modeli MacBook Air z chipsetem M3 stanowi znaczący krok dla firmy Apple w kierunku zacierania granic między swoimi liniami produktów. Z jednej strony, utrzymuje klasyczną estetykę i funkcjonalność. Z drugiej wprowadza znaczące ulepszenia wydajności. Mogą one przyciągnąć zarówno użytkowników profesjonalnych, jak i tych, którzy poszukują wydajnego, ale eleganckiego narzędzia do codziennej pracy.

Przeczytaj również