Jak zadbać o smartfona? Sprawdź praktyczne porady

Telefon komórkowy jest dzisiaj narzędziem codziennego użytku. Jak zadbać o smartfona, żeby działał sprawnie przez wiele lat? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek.

Jak zadbać o smartfona? Sprawdź praktyczne porady
Podaj dalej

Aktualnie można odnieść wrażenie, że zmiana sprzętu co dwa lata jest koniecznością. Faktycznie, jeśli smartfon jest naszym narzędziem pracy do zadań kreatywnych. Tworzenie treści wideo do mediów społecznościowych z pewnością wykonuje się łatwiej na nowym urządzeniu. W codziennym użytkowaniu zmiana telefonu co kilka lat traci sens. Zatem, jak dbać o smartfona, żeby działał sprawnie przez długi czas?

Jak zadbać o smartfona, żeby działał przez długi czas?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomagają zachować telefon w bardzo dobrej kondycji przez długi czas. Smartfon, jak każde urządzenie wymaga prawidłowej obsługi. W pierwszej kolejności to ona zapewnia, że wszystko z naszym oknem na świat jest w porządku. Paradoksalnie do wydłużenia życia smartfona wystarczy zastosować się do tych elementów.

Case na telefon, jaki wybrać?

Choć noszenie „gołego” telefonu może wydawać się stylowe, to ryzyko uszkodzenia urządzenia znacznie rośnie. Zalecamy wykorzystanie etui, które skutecznie zabezpieczy urządzenie podczas upadków. Jaki case na telefon wybrać? Tutaj odpowiedź na to pytanie jest relatywnie łatwa. Na rynku znajdziemy bardzo dużo firm, które specjalizują się w tego rodzaju akcesoriach. Ilość konfiguracji, materiałów i projektów wydaje się nieograniczona. Ważne, aby case na telefon zabezpieczał przed uszkodzeniami mechanicznymi obiektyw aparatu. Dodatkowo wzmocnione brzegi, które amortyzują upadek telefonu, są dodatkowym atutem.

Zwróć na baterię swojego smartfona?

Bateria to zazwyczaj pierwszy element, który zdradza oznaki starzenia się. Unikajmy ładowania w temperaturze powyżej 35°C, gdyż może to przyspieszyć degradację baterii. Optymalne jest przechowywanie telefonu z baterią naładowaną w 50%, a nie całkowicie naładowaną lub rozładowaną. Warto również korzystać z funkcji optymalizacji baterii, które opóźniają proces ładowania do 100% tuż przed planowanym użyciem telefonu.

Zadbaj o pamięć w telefonie

Zwolnienie miejsca na urządzeniu może znacznie poprawić jego wydajność. Usunięcie niepotrzebnych aplikacje, przeniesienie zdjęć i filmów do chmury lub na zewnętrzne nośniki danych. Jest to zawsze dobry krok. Szczególnie w przypadku aktualizacji systemu, gdy wymaga ona większej ilości wolnej pamięci na dysku. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z kart pamięci. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie smartfony dostępne na rynku mogą korzystać z zewnętrznych nośników pamięci. Idealnie jest utrzymać poziom zajętości pamięci na poziomie około 80% całkowitej pojemności.

eu wkracza d telefonów
Pixabay

Wsparcie dla smartfona ze strony producenta

Produkty marki Apple mają dosyć długie wsparcie ze strony firmy. Dlatego najnowsze wersje oprogramowania iOS są dostępne także na starsze modele smartfonów. Podobnie sytuacja wygląda ze wersjami z Androidem. Tam również możemy wydłużyć użyteczność smartfona przez sumienne aktualizowanie oprogramowania wraz z aplikacjami.

Dlaczego warto zadbać o smartfona?

Każde urządzenie, które zdecydujemy się zachować, zamiast wymieniać na nowe, przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto oszczędzamy nie tylko zasoby naturalne, ale również nasze własne finanse.

Nowe modele smartfonów często oferują jedynie niewielkie ulepszenia w porównaniu z poprzednimi generacjami. Warto zauważyć, że obecnie producenci obiecują nawet siedmioletnie wsparcie oprogramowania dla nowych urządzeń. Dzięki temu nawet starsze modele mogą cieszyć się długim okresem użyteczności.

Dodatkowo rozwój technologii baterii i inicjatywy legislacyjne na rzecz prawa do naprawy, takie jak te przyjęte w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej, mogą znacząco ułatwić utrzymanie smartfonów w dobrym stanie przez wiele lat.

Pamiętajmy, dbanie o smartfon to nie tylko kwestia finansowa. To także wkład w ochronę naszej planety. Przedłużając żywotność swojego urządzenia, możemy znacznie zmniejszyć ilość elektrośmieci. Czy nie warto zatem zainwestować trochę czasu i uwagi, aby nasz smartfon służy

Przeczytaj również