Microsoft zmniejsza swoją prowizję! Czy to przyciągnie nowych wydawców?

30 Kwiecień 2021 | Jakub Barabasz | Gry
Microsoft Xbox Game Pass 2021
Źródło: techsetter.pl

Firma Microsoft zapowiedziała, że zmniejszy wysokość swojej prowizji z 30% do 12%. Czy to posunięcie sprawi, że platforma ta stanie się atrakcyjniejsza?

Microsoft zdecydował się na nową strategię

Microsoft Store, aby móc lepiej konkurować z platformami Steam oraz Epic Games postanowiło zmniejszyć swój udział w przychodach z gier PC z 30% do zaledwie 12%. Zmiana ma wejść w życie 1 sierpnia. Microsoft Store jest często uważany za najmniej znaczącego gracza wśród sklepów z grami PC,. Pomimo renomy Microsoftu i wbudowania go w Windows 10. Steam pozostaje najbardziej popularny wśród graczy i co za tym idzie wydawców. Z pewnością przyczyniają się do tego takie funkcje jak Remote Play, Steam Link i SteamVR. Duże postępy poczyniło także Epic Games Store. W tym przypadku chodzi tu głównie o agresywną strategię marketingową i cotygodniowych darmowych gier. Microsoft Store ma jednak również swoje własne atuty, takie jak Xbox Game Pass na PC.

Microsoft Xbox Game Pass

Jak wypada prowizja Microsoft na tle konkurencji?

Zmniejszona prowizja Microsoftu stawia go na równie z Epic Games. Platforma Steam bierze aż 30% przychodów, obniżając to do 25% po 10 milionach dolarów sprzedaży i 20% po przekroczeniu 50 milionów dolarów, co oznacza, że zarówno Microsoft, jak i teraz podcina tę mniej lukratywną ofertę. Mniejsi deweloperzy skarżyli się, że system ten faworyzuje większe studia. Mimo wszystko Steam jest nadal bardziej hojny niż Apple App Store lub Google Play, które żądają 30% w zdecydowanej większości przypadków.

Jakie będzie to miało skutki?

Posunięcie Microsoft Store może zmusić Valve do obniżenia swojej znacznie wyższej stawki. Steam brakuje również odpowiednika Xbox Game Pass, który może sprawić, że gry na PC byłyby znacznie tańsze. Gry w systemie Microsoftu są dostępne dla użytkowników w niższej cenie pobieranej miesięcznie. Abonament umożliwia graczom zagranie za darmo w inne tytuły, których normalnie by nie zakupili.

Microsoft Xbox Game Pass

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Deja vu na każdym kroku! Recenzja gry Returnal
  2. Nadchodzi nowa produkcja od Netflix! Wraca Czarodziejka z Księżyca
  3. Poradnik: jak zdobyć klucz do Scavengers w Early Access?
  4. W jakie gry zagrasz za darmo w maju? PlayStation Plus na maj 2021
  5. CD Projekt Red nadal usprawnia Cyberpunk 2077. Wyszła nowa łatka do gry
  6. Ile konsol PS5 udało się sprzedać Sony w marcu? Wynik może zaskoczyć
Czytaj dalej