Stany Zjednoczone: Hakerzy znów zaatakowali. Ofiarą urzędnicy.

31 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Stany Zjednoczone Rosja Chiny haker cyberbezpieczeństwo
Źródło: pixabay.com

Stany Zjednoczone: hakerzy z SolarWinds uzyskali dostęp do poczty elektronicznej najwyższych urzędników Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Władze USA powiedziały, że naruszenie wydaje się być dziełem rosyjskich hakerów.

Rosyjscy hakerzy przejęli konta pracowników rządowych USA

Rosyjscy hakerzy uzyskali dostęp do kont e-mail należących do szefa Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ich rękach znalazły się również konta członków personelu departamentu ds. cyberbezpieczeństwa. Wartość wywiadowcza włamania do ówczesnego sekretarza Chada Wolfa i jego pracowników nie jest publicznie znana. Natomiast symbolika jest wyraźna. Ich konta zostały udostępnione jako część tego, co jest znane jako włamanie SolarWinds. Rzuca to pytanie, jak rząd USA może chronić osoby, firmy i instytucje w całym kraju, jeśli nie może chronić siebie?

Administracja Bidena próbowała utrzymać ścisłą przykrywkę na temat zakresu ataku SolarWinds. Wszystko dlatego, że waży środki odwetowe przeciwko Rosji. Jednak śledztwo przeprowadzone przez AP doprowadziło do odkrycia nowych szczegółów. W tym tych dotyczących naruszenia w DHS i innych agencjach. Chodzi między innymi o Departament Energii. Hakerzy uzyskali dostęp do harmonogramów najwyższych urzędników.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberbezpieczeństwo

Wiele włamań do tajnych kont

Luki w systemie Homeland Security, wzmagają obawy po ataku SolarWinds. Nie wspominając już o niedawnym włamaniu do programu pocztowego Microsoft Exchange. Zwłaszcza że w obu przypadkach hakerzy zostali wykryci nie przez rząd, ale przez prywatną firmę. W grudniu urzędnicy odkryli to, co opisują jako rozległe, trwające miesiącami działania cyberszpiegowskie. Zostało ono dokonane w dużej mierze poprzez włamanie do powszechnie używanego oprogramowania firmy SolarWinds. Włamano się do co najmniej 9 agencji federalnych oraz kilkudziesięciu firm z sektora prywatnego. Władze USA stwierdziły, że włamanie wydaje się być dziełem rosyjskich hakerów. Na ten temat wypowiadał się generał Paul Nakasone, który kieruje siłami cybernetycznymi Pentagonu. Powiedział on w zeszłym tygodniu, że administracja Bidena rozważa podjęcie poważnych działań. Rosja zaprzeczyła, jakoby odegrała jakąkolwiek rolę w tym włamaniu.

Hakerskie ataki stały się coraz powszechniejsze

Seria hakerskich ataków na czołówki gazet jeszcze bardziej uwypukliła słabe punkty w amerykańskim sektorze publicznym i prywatnym. Ostatnimi czasy haker bezskutecznie zatruć dostaw wody w małym miasteczku na Florydzie. W marcu ogłoszono nowe naruszenie obejmujące tysiące serwerów Microsoft Exchange. Firma twierdzi, że został przeprowadzony przez chińskich hakerów państwowych. Chiny zaprzeczyły udziałowi w naruszeniu Microsoftu.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberbezpieczeństwo

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy sposób płatności w Visa! Chodzi o kryptowaluty
  2. TikTok - najpopularniejsze profile na świecie (6-10)
  3. TikTok - najpopularniejsze profile na świecie (1-5)
Czytaj dalej