Walt Disney przenosi się do Azji! Premiera filmu Raya i ostatni smok

2 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Premiery
Raya i ostatni smok Walt DIscney filmowe premiery Polska kino
Źródło: cnbc.com

"Raya i ostatni smok" to animowany film przygodowy, za którego produkcję odpowiedzialny był Walt Disney Pictures i Walt Disney Animation Studios.

O czym opowiada film?

Dobrze prosperująca kraina Kumandry zostaje spustoszona przez Druunów, groźne złe duchy, które ogłupiają ludzi i smoki. Sisu, ostatni smok, koncentruje swoją magię w klejnocie i wygania Druunów, ożywiając ludzi Kumandry, ale nie smoki. Walka o władzę nad klejnotem dzieli ludzi Kumandry na pięć plemion, w oparciu o ich umiejscowienie wzdłuż gigantycznej rzeki w kształcie smoka: Fang, Heart, Spine, Talon i Tail. Pięćset lat później wódz Benja z plemienia Serca szkoli swoją córkę Rayę, by chroniła klejnot.

Raya i ostatni smok

Mocno wierząc, że plemiona mogą się ponownie zjednoczyć, Benja postanawia zorganizować ucztę dla przywódców wszystkich pięciu plemion. Podczas uczty Raya zaprzyjaźnia się z Namaari, córką wodza Virany z plemienia Kłów, która daje jej w prezencie smoczy wisiorek. Ufając jej, Raya pokazuje Namaari lokalizację klejnotu, ale Namaari zdradza Rayę w ramach spisku, aby pomóc Fang go ukraść. Zaalarmowany do ataku, Benja i inne plemiona przybywają na miejsce i zaczynają walczyć o klejnot, który zostaje złamany w walce. Przez następne sześć lat Raya przemierza Kumandrę, by odnaleźć Sisu, który pomoże jej odzyskać cztery brakujące części.

Produkcja

Jest to 59 film Walt Disney Animation Studios. lecz pierwszy oparty na południowo-wschodnio azjatyckiej kulturze. Imię "Raya" oznacza "świętowanie" w języku malajskim. Unikalne cechy i entuzjazm Rayi oddzieliły również film od tradycyjnych filmów południowo-wschodniej Azji pod względem jej wesołości, dowcipu i sprytu od stoicyzmu i powagi. Nad produkcją filmu czuwała producentka wykonawcza Jennifer Lee, dyrektor kreatywna Disney Animation. W szczególności Kelsey Hurley nadzorowała całkowicie żeński zespół kierownictwa technicznego z pomocą zastępców kierownika technicznego Gabrieli Hernandez i Shwety Viswanathan.

Raya i ostatni smok Walt DIscney filmowe premiery Polska kino

Czytaj dalej