Rockstar kontra Take Two. Ta sprawa może być naprawdę głośna!

30 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Gry
GTA Rockstar Games gra wideo
Źródło: pixabay.com

Fanowskie przeróbki Grand Theft Auto 3 i Vice City powróciły do sieci dzięki działaniom ich twórców, choć nie wiadomo, na jak długo.

Czy naruszono prawa autorskie?

Odwrócone fanowskie wersje Grand Theft Auto III i Vice City, znane jako re3 i reVC, powróciły w pełni do sieci po złożeniu kontrpozwu Digital Millennium Copyright Act przez twórców projektów. Doposażone gry Grand Theft Auto zostały usunięte w lutym, w wyniku skargi DMCA złożonej przez firmę Take-Two Interactive, będącą spółką-matką Rockstar Games, która zarzucała naruszenie praw autorskich.

GTA Rockstar Games gra wideo

Fanowskie wersje GTA 3 i Vice City wróciły do sieci

Prace nad re3 i reVC trwały lata, a dzięki nim możliwe jest wprowadzenie usprawnień graficznych, takich jak ray tracing i większa odległość rysowania, co jest kluczowe, biorąc pod uwagę wiek GTA 3 i Vice City. Umożliwiły one również porty na platformy, których Rockstar nie wspiera, czyli Nintendo Switch, Wii U, a nawet PlayStation Vita. Twórcy głównego projektu złożyli kontrpozew 10 czerwca i od tego czasu ich pliki na GitHubie zostały przywrócone. Zasady DMCA stanowią, że treści muszą wrócić do sieci w ciągu 10 do 14 dni, chyba że podjęte zostaną działania prawne, ale Take-Two nie wydaje się składać pozwu ani nawet wysyłać listów z żądaniem zaprzestania działalności.

To nie koniec sporu?

Prowadzący projekt aap zasugerował ponadto, że Take-Two zarabia na projekcie, jako że użytkownicy muszą posiadać GTA 3 lub Vice City, aby nawet uzyskać dostęp do ulepszonych gier. W rzeczywistości możliwe jest, że Take-Two podjęło działania DMCA tylko jako reakcję na ostrzeżenie, część szerokiego zamachu lub sposób na stworzenie precedensu prawnego. Powszechnym poglądem wśród posiadaczy mediów jest to, że jeśli prawo autorskie nie jest egzekwowane w jednym przypadku, to może być później wykorzystane przez naruszycieli, czyniąc roszczenia z tytułu praw autorskich w podobnych przypadkach potencjalnie bezzębnymi.

GTA Rockstar Games gra wideo

Czytaj dalej