Facebook z rekordową wartością rynkową! Wszystko to dzięki decyzji sądu!

29 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Facebook Instagram WhatsApp prawo są Stany Zjednocozne
Źródło: pixabay.com

Amerykański sąd wydał decyzję dotyczącą pozwu przeciwko platformie Facebook, jaką wniosła Federalna Komisja Handlu i kilka pomniejszych podmiotów.

Amerykański sąd staje po stronie Facebooka

Sąd w Stanach Zjednoczonych oddalił federalne i stanowe skargi antymonopolowe przeciwko Facebookowi, który starał się zmusić firmę social media do sprzedaży Instagram i WhatsApp. Sąd określił skargę jako prawnie niewystarczającą. Spowodowało to, że akcje Facebooka wzrosły o ponad 4% po wydaniu wyroku. Wzrost cen akcji umieścił kapitalizację rynkową Facebooka na poziomie ponad jednego biliona dolarów! To pierwszy raz, kiedy popularna platforma społecznościowa osiągnęła taki poziom.

Facebook haker wyciek danych

Państwo nie jest zadowolone

Odrzucenie było pierwszym dużym ciosem dla państwa i federalnych pozwów przeciwko firmom Big Tech, które to od zeszłego roku starają się powstrzymać rzekome nadużycia ich ogromnej siły rynkowej. Sędzia prowadzący sprawę powiedział, że pozywający firmy Big Tech, czyli Federalna Komisja Handlu, nie wykazała, że Facebook miał monopolistyczną siłę na rynku social-networking. Sąd odrzucił również pozew przez wielu stanów USA, mówiąc, że czekał zbyt długo, aby zakwestionować przejęcia Instagram i WhatsApp w 2012 i 2014 odpowiednio. Sędzia nie zaprosił stanów do ponownego złożenia skargi.

Kolejne pozwy są już w przygotowaniu?

Federalna Komisja Handlu i duża grupa stanów złożyła oddzielne pozwy w zeszłym roku, które oskarżyły Facebooka o łamanie prawa antymonopolowego, aby utrzymać mniejszych konkurentów na dystans poprzez snapping rywali, takich jak Instagram za 1 miliard dolarów i WhatsApp za 19 miliardów dolarów. Rząd federalny i stany złożył w sumie pięć pozwów przeciwko Facebookowi i Google w zeszłym roku. Najprawdopodobniej to jeszcze nie koniec sądowej batalii przeciwko Facebookowi oraz innym firmom Big Tech.

Instagram internet Facebook Gadgets 360

Czytaj dalej