Nauka:Żadne miejsce na Ziemi nie jest wolne od zanieczyszczenia światłem

30 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Kosmos nauka astronomia ziemia teleskop
Źródło: pixabay.com

Najnowsza analiza wykonana przez specjalistów od obserwacji przestrzeni kosmicznej nie napawa optymizmem. Dalsza obserwacja zjawisk zachodzących w kosmosie jeszcze nigdy nie była aż tak trudna.

Na Ziemi brakuje dobrego miejsca do obserwacji kosmosu

Według nowej analizy nie ma już miejsca na Ziemi, gdzie astronomowie mogliby obserwować gwiazdy bez zanieczyszczenia światłem. W badaniu wzięto pod uwagę dziesiątki tysięcy obiektów znajdujących się na orbicie w 2020 roku. Wkrótce planowane jest bowiem wystrzeleni kolejnych tysięcy satelitów. Od 2019 roku, SpaceX wystrzelił ponad 1000 satelitów komunikacyjnych Starlink dla globalnej usługi internetowej. Dziesiątki tysięcy kolejnych są licencjonowane do naśladowania od SpaceX i innych firm, takich jak Amazon.

Do tej pory astronomowie i grupy obrońców praw człowieka, koncentrowały się na tym, jak jasne smugi poszczególnych satelitów na niebie przeszkadzają obserwatorom gołym okiem. Jak się jednak okazuje utrudniają bardziej również wrażliwe obserwacje astronomiczne. W odpowiedzi inżynierowie SpaceX zdołali przyciemnić kolejne satelity do około jednej czwartej jasności pierwszych prototypów.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Dlaczego tak się dzieje?

Nawet w najciemniejszych miejscach na Ziemi, niebo posiada naturalną poświatę w górnej atmosferze, pochodzącą od źródeł takich jak zjonizowane cząsteczki. Szacuje się, że do tego tła obiekty znajdujące się na orbicie mogą dodać około 10% więcej rozproszonego światła. Obliczenia te opierają się na kilku założeniach, zaczynając od szacunków liczby i rozkładu wielkości obiektów kosmicznych w połowie lat 90-tych. W 1979 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zasugerowała, że obserwatoria astronomiczne powinny być budowane tylko tam, gdzie zanieczyszczenie światłem dodaje mniej niż 10% więcej światła w stosunku do naturalnego blasku nieba. Nowe badanie sugeruje, że nigdzie na naszej planecie nie spełnia już tych standardów.

Dlaczego to aż tak ważne?

Może to mieć znaczenie dla astronomów poszukujących słabych, rozległych obiektów na niebie. Chodzi tu o między innymi ciemne galaktyki. Aby te słabe galaktyki mogły wyróżnić się z poświaty nieba, astronomowie potrzebowali już długich ekspozycji na największych teleskopach w najciemniejszych dostępnych miejscach. Dla tego typu badań najważniejsza jest nie tylko ilość dodanej poświaty tła, ale również jej zmienność na całym globie.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Kosmos: Naukowcy bliscy nowego odkrycia? Chodzi o ciemną materię
Stany Zjednoczone jakich nie znasz. 5 zdumiewających ciekawostek cz.1
Nauka: Po 2 dekadach naukowcy ustalili przyczynę masowej śmierci orłów

Czytaj dalej