Stany Zjednoczone jakich nie znasz. 5 zdumiewających ciekawostek cz.1

28 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Stany Zjednoczone ciekawostki nauka edukacja
Źródło: pixabay.com

Stany Zjednoczone to kraj, który kryje w sobie wiele tajemnic. Dlatego też dzisiaj przedstawimy Wam pięć zdumiewających ciekawostek dotyczących właśnie tego kraju. Zapraszamy do artykułu.

Za ścięcie kaktusa w Arizonie można trafić do więzienia

Rodzimy kaktus saguaro jest jedną z rzeczy, które najbardziej kojarzą nam z Arizoną. Ich wzrost trwa naprawdę długo dlatego też, w księgach umieszczono przepisy zabraniające usuwania tej kolczastej flory. Ścinanie ich, nawet na własnej posesji, może skutkować wysoką grzywną lub nawet karą więzienia.

Kaktus Arizona Stany Zjednoczone

W San Francisco nielegalne jest grzebanie ludzi

Grzebanie zmarłych jest nielegalne w San Francisco od 1901 roku. Stało się tak ponieważ przestrzeń tego miasta była ograniczona, a ceny ziemi bardzo wysokie. Dlatego też miasto zdelegalizowało pochówki i przeniosło wszystkie cmentarze do sąsiedniego Colma. Obecnie liczba zmarłych w tym mieście przewyższa liczbę żywych w stosunku 1,000 do 1.

Cmentarz San Francisco Stany Zjednoczone

Kolorado to jedyny stan w historii USA, który nie zgodził się na organizację Olimpiady

Zazwyczaj miasta budują najróżniejsze obiekty, aby jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie odbyło się na ich podwórku. Ale w 1976 roku, kiedy Komitet Olimpijski przyznał Denver organizację Igrzysk, miasto odmówiło. Stało się to z prostego powodu. Kiedy stan głosował, czy zatwierdzić emisję obligacji o wartości 5 milionów dolarów, które pomogłyby sfinansować Olimpiadę, wyborcy odrzucili ją prawie 60% marginesem. Martwili się oni o rosnące koszty, zanieczyszczenie środowiska i inne efekty uboczne, które mogłyby z tego wyniknąć.

Olimpiada Stany Zjednoczone Denver

Hamburger pochodzi z Connecticut

W New Haven, w miejscu znanym jako Louis's Lunch, w 1900 roku podano pierwszego hamburgera. Według legendy, gdy jeden z klientów zapytał, czy zamówione mięso można podać na wynos, właściciel Louis Lassen włożył mielone kawałki steku między kromki chleba i tak narodziła się słynna kanapka.

Hamburger Stany Zjednoczone USA żywność

Hawaje posiadają swój własny język

Język hawajski składa się z zaledwie 13 liter. Posiada dokładnie pięć samogłosek i osiem spółgłosek. Obowiązują w nim tylko cztery zasady. Między innymi wszystkie słowa kończą się samogłoską a po każdej spółgłosce następuje przynajmniej jedna samogłoska i każda sylaba kończy się samogłoską.

Hawaje Stany Zjednoczone Stan Język

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Nauka: Po 2 dekadach naukowcy ustalili przyczynę masowej śmierci orłów
W przyszłym miesiącu helikopter NASA przeleci nad Marsem!
Czy nauka pozwoli ludzkości na sterowanie maszynami za pomocą myśli?
Stany Zjednoczone: Lina Khan mianowana na komisarza FTC

Czytaj dalej