Roboty skuteczniejsze od ludzi? Na Igrzyskach w Tokio wydarzyło się coś niesamowitego!

27 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Gadżety
Roboty Japonia Igrzyska Olimpijskie
Źródło: mashable.com

Na trwających Igrzyskach Olimpijskich sportowcy prezentują swój talent, ale podczas meczu koszykówki pomiędzy USA a Francją, to robot skradł widowisko.

Roboty wchodzą na boisko!

Demonstrując wczesne etapy dystopijnej przyszłości zdominowanej przez maszyny, siedmiostopowy robot opracowany przez inżynierów Toyoty zaliczył perfekcyjny rzut za trzy punkty i rzut z połowy boiska. Ciekawie zaprojektowany robot stanął w centrum uwagi podczas przerwy w połowie niedzielnego meczu, który Francja wygrała 89-79. Inżynierowie Toyoty stworzyli tego robota strzelającego z rzutów wolnych. Robot wykonał łatwy rzut wolny, rzut za trzy punkty i bezbłędny rzut z półdystansu.

Wygląda jak typowa maszyna

Robot ma bardzo osobliwą wyboistą powierzchnię, duże dłonie, głowę w kształcie głowy jak u iRobota i porusza się na dwóch kołach, aby ustawić się do rzutów. Z wyglądu przypomina automat do strzelania do kosza. Robot używa czujników na tułowiu i oka kamery umieszczonego gdzieś w okolicach nosa, aby ocenić odległość strzału i kąt kosza. Następnie zmotoryzowane ramiona i kolana zginają się, aby wykonać strzał idealnie. Nie jest jednak tak zaawansowany, by w pełnym meczu przyćmić profesjonalnych koszykarzy. Pewien inżynier Toyoty jeszcze w 2019 roku powiedział, że nabycie umiejętności takich jak bieganie czy dunking zajmie takim robotom prawie dwie dekady!

On nie ma sobie równych!

W pojedynku na rzuty wolne, ten robot jest jednak nie do pobicia. Robot jest zaprojektowany w taki sposób, aby powtarzać te same czynności z idealną dokładnością dzięki swojemu oprogramowaniu AI. Robot nie musi również radzić sobie z takimi czynnikami jak presja trybun czy też wahania formy.