Chcesz dostać Bitcoin? To wyjedź na Salwador

27 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Bitcoin pieniądze finanse kryptowaluty
Źródło: pixabay.com

Prezydent Salwadoru uczynił Bitcoin legalnym środkiem płatniczym i zaoferował 30 dolarów kryptowaluty każdemu, kto zapisze się do cyfrowego portfela.

Salwador otwiera się na Bitcoin

Rząd Salwadoru stworzy swój własny portfel Bitcoin o nazwie Chivo. Prezydent kraju Nayib Bukele ogłosił to podczas przemówienia narodowego w czwartek wieczorem. Fundusze zostaną zdeponowane na koncie każdego obywatela, który go pobierze i zarejestruje się jako użytkownik, podając swój numer telefonu i numer identyfikacyjny. Prawo czyniące Bitcoin prawnym środkiem płatniczym wejdzie w życie 7 września. Nayib Bukele powtórzył swoje argumenty, że używanie kryptowaluty pomoże przyciągnąć inwestycje, zwiększyć konsumpcję i obniżyć koszty wysyłania przekazów pieniężnych dla milionów Salwadorczyków pracujących za granicą. Ale konta bankowe w dolarach pozostaną w dolarach, a pensje i emerytury nadal będą wypłacane w dolarach.

Bitcoin pieniądze finanse kryptowaluty

Jak to będzie działać?

Konsumenci mogą płacić firmom Bitcoinami ze swoich portfeli za przedmioty wymienione w dolarach. Ale jeśli właściciele firm chcą otrzymywać płatności w dolarach, mogą nacisnąć przycisk w aplikacji Chivo, aby natychmiast przekonwertować Bitcoiny na dolary. Ma to być całkowicie intuicyjne. Portfel Chivo będzie dostępny do pobrania we wrześniu i będzie kompatybilny z innymi portfelami Bitcoin. Rząd zapewni szkolenia dla firm w zakresie transakcji Bitcoin i będzie dążył do poprawy penetracji Internetu i telefonii komórkowej, aby zachęcić do korzystania z kryptowaluty. Firmy, które są technologicznie niezdolne do otrzymywania płatności elektronicznych, będą wyłączone z prawa.

Ten pomysł ma też przeciwników

Nie wszyscy podzielają jednak entuzjazm Bukele. Część ekspertów twierdzi bowiem, że przepisy ustanawiające Bitcoin jako prawny środek płatniczy zwiększyłyby ryzyko regulacyjne dla instytucji finansowych, w tym potencjał naruszenia międzynarodowych standardów przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Bitcoin kryptowaluta pieniądze finanse Stany Zjednoczone

Czytaj dalej