Czekałeś na ten tytuł? Niestety ale możesz się zawieść. Recenzja Biomutant

26 Maj 2021 | Jakub Barabasz | Recenzje
Biomutant gra wideo 2021 RPG recenzja
Źródło: ign.com

Biomutant to gra, która była długo zapowiadana. Chociaż brzmi to wszystko bardzo obiecująco to niestety, ale narracja jest dostarczana w najbardziej bolesny z możliwych sposobów. Postacie bardziej bełkoczą niż mówią, a po wszystkim narrator tłumaczy jeszcze raz ich kwestie. Nie pomaga też fakt, że tworzenie postaci jest dość odpychające. Biomutanckie dziecko z plakatu, które widzimy od lat, jest dalekie od małego, rozmytego wojownika, którego będzie w stanie wygenerować gracz.. Tytuł pierwotnie ogłoszony w 2017 roku zmagał się z wieloma przeszkodami i opóźnieniami. Przechodził również zmianę wizję i wielu elementów rozgrywki. Jaki jest tego finał? Oto nasza recenzja.

Postapokaliptyczny zwierzęcy świat

Akcja gry toczy się w świecie postapokalipsy, gdzie ludzkość została zniszczona przez zanieczyszczenie środowiska, chciwość korporacji i eksplorację energii atomowej. Pozostawiony świat zdominowany jest przez tytułowych Biomutantów, czyli dziwne zwierzęce hybrydy, które są po części kotami, po części królikami i w 100% zdolne do władania bronią. Stworzenia te utworzyły sześć plemion, które gracz musi albo zjednoczyć, albo zniszczyć, aby zaprowadzić harmonię na ziemi. Zielona planeta jest natomiast nękana przez cztery pożeracze świata. Te ogromne bestie atakują drzewo świata, i to do gracza należy, aby pokonać wszystkie cztery i chronić to, co pozostało.

Dobry pomysł psuje...narracja

Chociaż brzmi to wszystko bardzo obiecująco to niestety, ale narracja jest dostarczana w najbardziej bolesny z możliwych sposobów. Postacie bardziej bełkoczą niż mówią, a po wszystkim narrator tłumaczy jeszcze raz ich kwestie. Nie pomaga też fakt, że tworzenie postaci jest dość odpychające. Biomutanckie dziecko z plakatu, które widzimy od lat, jest dalekie od małego, rozmytego wojownika, którego będzie w stanie wygenerować gracz.

Biomutant gra wideo 2021 RPG recenzja

To niestety nie wszystko

Tworzenie postaci i fabuła to jednak dopiero początek, bo ta gra nadal nie jest w stanie poradzić sobie sama ze sobą. Znajduje się w niej bowiem zbyt dużo systemów i mechanik, z którymi gracz musi się uporać. To samo można powiedzieć o walce, która regularnie zmienia się z niezgrabnej i topornej w genialnie głupią, z inspirowanymi komiksem okrzykami i opisami wyskakującymi dla pewnych kombinacji i ruchów. Jest też system moralności, w którym postać może poruszać się pomiędzy ciemnymi i jasnymi biegunami w zależności od podejmowanych przez ciebie decyzji. Nieustannie wdziera się on jednak w fabułę, nie ma większego sensu i pozornie nie ma żadnego wpływu na końcowy rezultat. Więc w sumie, po co jest?

Czy są jakieś plusy?

Nie znaczy to, że w Biomutant nie ma wielu powodów do radości, szczególnie jeśli chodzi o świat, który oferuje. Z pewnością nie jest to graficzny cud, ale z pewnością jest w nim piękno. Jest to gra bogata w rzeczy do odkrycia, od pozostałości po starym świecie, po dziwaczne bronie i niezwykłych przeciwników. Niektóre obszary będą niedostępne, dopóki gracz nie znajdzie odpowiedniego gadżetu lub lepszej zbroi, która go ochroni. To dodaje podróżom nieoczekiwanego charakteru.

Biomutant gra wideo 2021 RPG recenzja

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy nowy dodatek zmieni oblicze słynnej gry? Czym jest Ukryta Głębia?
  2. Tę postać lubi każdy z nas. Nie uwierzysz ile lat już kończy!
  3. Powrót kultowego serialu! Poznaj szczegóły premiery nowego sezonu
  4. Ogromne straty! Czy rynek kryptowalut wytrzyma to trzęsienie?
  5. RPG jakiego jeszcze nie było? Czy ta produkcja odmieni oblicze gier?
  6. 41 urodziny legendy! W uczczeniu tej rocznicy pomoże wielka amerykańska organizacja
Czytaj dalej