W przyszłym miesiącu helikopter NASA przeleci nad Marsem!

25 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Nasa Mars Łazik Perseverance Stany Zjednoczone
Źródło: pixabay.com

Ingenuity, czyli warty 80 milionów dolarów mały helikopter, przyjechał na Marsa na pokładzie łazika Perseverance. Na początku przyszłego miesiąca wykona on swój pierwszy lot. Odbędzie się to nie wcześniej niż 8 kwietnia. Taką informację podało Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. Jeśli wszystko się powiedzie, będzie to pierwszy kontrolowany, napędzany lot na innej planecie.

Wkrótce NASA zacznie rozkładać helikopter

18 lutego po lądowaniu Perseverance zespół Ingenuity zbadał teren w poszukiwaniu płaskiego i wolnego od zagrożeń lądowiska. Wszystko po to, aby śmigłowiec o masie 1,8 kilograma mógł na nim bezpiecznie operować. Håvard Grip, główny pilot Ingenuity mówił, że do tego celu znaleziono 10-metrowy kwadratowy skrawek na północ od łazika. Obecnie łazik jedzie do centrum lotniska i powinien dotrzeć tam w ciągu kilku dni. Następnie około 6 dni zajmie rozłożenie helikoptera. Wśród zadań będzie min. zerwanie wiązań, obrót do pozycji pionowej i wysunięcie wrzecionowatych nóg.

Wreszcie, gdy stopy śmigłowca będą unosić się 13 centymetrów nad powierzchnią, Perseverance zrzuci Ingenuity. Następnie w ciągu jednego dnia odleci z Marsa. Szybka jazda jest niezbędna, ponieważ Ingenuity może przetrwać tylko jedną mroźną marsjańską noc, zanim jego panel słoneczny będzie musiał zostać wystawiony na działanie promieni słonecznych.

NASA Mars Łazik Perseverance

Będzie wiele zdjęć i nagrań

Łazik będzie próbował dotrzeć do bezpiecznego punktu widokowego oddalonego o 60 metrów. Z tamtego miejsca będzie mógł uchwycić lot Ingenuity swoimi kamerami. Ingenuity odwdzięczy się tym samym, fotografując Perseverance w trakcie lotu. Jako demonstracja technologii, Ingenuity będzie miał 30 dni marsjańskich na działanie. Po tym czasie Perseverance wznowi swoją misję naukową. Podczas tygodniowego rozruchu, śmigłowiec przetestuje swój silnik i będzie obracał podwójnymi, przeciwbieżnymi łopatami o średnicy 1,2 metra. Będzie to historyczny moment. Po raz pierwszy taki wiropłat przeleci na innej planecie, nie mówiąc już o cienkiej atmosferze Marsa. Następnie zespół śmigłowca planuje cztery kolejne loty, obejmujące strefę lotu o długości 60 metrów i sięgającą 5 metrów, fotografując po drodze powierzchnię.

Kilka kwestii związanych z Marsem nadal niejasnych

Zespół naukowy Perseverance będzie kontynuował badania regionu w pobliżu miejsca lądowania. Wiele z instrumentów naukowych dokonało już pierwszych pomiarów, namierzając pobliskie skały. Zgodnie z oczekiwaniami, mają one wygląd skał uformowanych z lawy i zmienionych przez wodę. Nadal pozostaje niejasne, czy uformowały się na miejscu, co pozwoliłoby na datowanie krateru, czy też zostały osadzone po starożytnym jeziorze, które kiedyś wypełniało krater. Zagadka ta prawdopodobnie nie zostanie rozwiązana, dopóki instrumenty zamontowane na ramieniu Perseverance nie będą mogły przyjrzeć się skałom z bliska. Nastąpi to jednak dopiero po lotach Ingenuity.

NASA Mars Łazik Perseverance

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Czy nauka pozwoli ludzkości na sterowanie maszynami za pomocą myśli?
Były senator Bill Nelson nominowany do kierowania NASA
Nauka znalazła sposób na nadciśnienie? Z pomocą przyszły...żyrafy

Czytaj dalej