Stany Zjednoczone: Lina Khan mianowana na komisarza FTC

24 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Lina Khan Stany Zjednoczone prawo Amazon Google
Źródło: wired.com

Stany Zjednoczone: krytyk wielkich technologii Lina Khan została mianowana na komisarza FTC. Wcześniej pełniła funkcję doradcy w podkomisji antymonopolowej Izby Reprezentantów USA.

Stany Zjednoczone mają nową komisarz FTC

Prezydent USA Joe Biden w poniedziałek mianował zwolenniczkę rozbijania wielkich firm - Linę Khan na kluczowe stanowisko regulacyjne. Decyzja ta sugeruje agresywną postawę w kwestii egzekwowania prawa antymonopolowego. Biały Dom ogłosił, że przedkłada nominację Liny Khan do Federalnej Komisji Handlu. Agencja ta ma władzę nad niektórymi fuzjami i polityką antymonopolową. Ruch ten następuje po mianowaniu Tima Wu, innego krytyka wielkich technologii, który otrzymał stanowisko doradcy ekonomicznego w Białym Domu.

Lina Khan to nadzwyczajny profesor prawa w szkole prawniczej Uniwersytetu Columbia. Khan służyła wcześniej jako doradca w podkomisji antymonopolowej Izby Reprezentantów USA. Agencja ta w zeszłym roku wydała długi raport sugerujący podstawy do rozbicia gigantów takich jak Facebook, Google, Amazon i Apple. Była również autorką dokumentu z 2017 r. zatytułowanego "Amazon's Antitrust Paradox", który nakreślił rosnącą dominację giganta e-commerce i technologii. Według niektórych dokument ten pomógł zmienić nastroje w kwestii antymonopolowej. Khan pracowała również w biurze członka Federalnej Komisji Handlu Rohita Chopry. Była także dyrektorem prawnym w Open Markets Institute, czyli think tanku, który był bardzo krytyczny wobec gigantów z Doliny Krzemowej.

Stany Zjednoczone Lina Khan prawo

Lina Khan wkracza w trudnym okresie

Wiadomość ta pojawia się w obliczu rosnącej fali sprzeciwu wobec technologii, które zdominowały kluczowe sektory gospodarki. Ruch ten prawdopodobnie wywoła kontrowersyjną walkę o nominację, a niektórzy Republikanie już wyrazili sprzeciw wobec Khan.

Senator z Utah - Mike Lee powiedział, że Khan będąc mniej niż cztery lata po ukończeniu studiów prawniczych, nie ma doświadczenia niezbędnego do pełnienia tak ważnej funkcji, jak komisarz FTC. Dodał również, że jej poglądy na temat egzekwowania prawa antymonopolowego są również dalekie od rozsądnego podejścia do tego prawa. Powiedział jeszcze, że prezydent Biden zamierza przedłożyć ideologię i politykę nad kompetentne egzekwowanie prawa antymonopolowego.

Stany Zjednoczone Lina Khan prawo

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Życie przed Facebookiem czyli Mark Zuckerberg i historia jego młodości
Przecieki mówią o tym, że nowe Call of Duty będzie nosić nazwę Vanguard
Steam: Terraria osiągnęła sprzedaż na poziomie 35 milionów kopii

Czytaj dalej