Ten scenariusz czekał na realizację 30 lat! Czy film Małe Rzeczy spełnił oczekiwania?

24 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Recenzje
Małe Rzeczy film filmowe premiery 2021 kino recenzja
Źródło: thedailybeast.com

Małe Rzeczy to film w reżyserii Johna Lee Hancoka, który do głównej roli zaprosił sławnego Danzela Washingtona. Czy film "dał radę"? Oto nasza recenzja.

Scenariusz czekał 30 lat

Film "Małe rzeczy", napisany i wyreżyserowany przez Johna Lee Hancocka, z Denzelem Washingtonem w roli zmęczonego życiem profesjonalisty o przenikliwym instynkcie i zszarganym sumieniu. To niepodważalny powrót do przeszłości. Dwaj główni detektywi ścigają nieuchwytnego mordercę kobiet. Hancock napisał scenariusz prawie 30 lat temu, a w latach 90. w gronie potencjalnych reżyserów byli Steven Spielberg i Clint Eastwood. Małe Rzeczy wznoszą się na nieco wyższy poziom, choć nie do końca unikają gatunkowych klisz.

Małe Rzeczy film filmowe premiery 2021 kino

Skrzyżowanie dróg dwóch śledczych

Deke współpracuje z Baxterem, by wytropić zabójcę żerującego na młodych kobietach, który być może działał już w czasach, gdy Deke był w policji. Sprawa przyjmuje kilka oczekiwanych zwrotów. Początkowa wrogość śledczych przeradza się we wzajemny szacunek, a dwóch mężczyzn łączy śledztwo w sprawie serii morderstw. Wskazówki i tropy gromadzą się wraz z upływem filmu. Jest coś Eastwoodowskiego nie tylko w czystej, bezpretensjonalnej reżyserii Hancocka, ale także w etycznym uniwersum, które szkicuje. Granica między dobrem a złem jest wyraźna, ale to nie eliminuje moralnej dwuznaczności ani nie uchroni sprawiedliwych przed poczuciem winy. Nie gwarantuje też sprawiedliwości.

Podsumowanie

Dzięki kunsztowi Hancocka i dyscyplinie aktorów film jest więcej niż oglądalny, ale raczej niezostawia po sobie wielkiego efektu "wow". Mimo wszystko film wyróżnia się pod kilkoma względami. Ostatecznie zmierza w dość zaskakującym kierunku, co być może usprawiedliwia niektóre z wcześniejszych, bardziej znanych ruchów gatunkowych. Ale nie do końca zasługuje na swoje zwroty akcji, po części dlatego, że spartaczył zarówno elementy kryminalne, jak i psychologię bohaterów.

Małe Rzeczy film filmowe premiery 2021 kino

Czytaj dalej