Rockstar tworzy GTA przez siedem lat a ten człowiek zrobił własną wersję tej gry w kilka dni! Jak to możliwe?

23 Czerwiec 2021 | Jakub Barabasz | Gry
GTA V Rockstar Games gra wideo wyczyn
Źródło: pixabay.com

Pewien YouTuber wykorzystał sieci neuronowe do stworzenia wygenerowanej przez Sztuczną Inteligencję wersji GTA. Rezultaty tego przedsięwzięcia są ciekawe.

YouTuber rzucił wyzwanie Rockstar Games

Jeden z YouTuberów nauczył Sztuczną Inteligencję tworzyć własną wersję Grand Theft Auto, a rezultat jest tak dziwaczny, jak można się było spodziewać. Zaprezentowany przez twórcę krótki odcinek autostrady to pokłosie przepuszczenia rozgrywki GTA przez sieć neuronową.

GTA Online Rockstar Games motocykle

Sieci neuronowe to przyszłość gier?

Sieć neuronowa to w zasadzie trening SI poprzez doświadczenia użytkownika. Każdy rodzaj medium taki jak tekst, zdjęcia, wideo jest przesyłany do sieci AI. Następnie SI tworzy własną wersję danego medium, zazwyczaj z interesującymi rezultatami. Technologia ta jest niezwykle zaawansowana. Na filmie zamieszczonym przez youtubowego twórcę o nazwie sentdex można zobaczyć, jak wyglądałoby Grand Theft Auto, gdyby zostało wygenerowane przez SI. Udało się to osiągnąć dzięki wykorzystaniu produktu GameGAN firmy Nvidia. Sentdex przesłał do GameGAN-a nagranie bota grającego w GTA na określonym odcinku autostrady. Następnie pracownicy firmy nagrali materiał, na którym sami grają w wygenerowaną przez SI wersję tej samej autostrady. Rezultat jest rozpikselowany i zamglony, ale nadal doskonale rozpoznawalny.

Czym jest GAN?

GAN to skrót od "generative adversarial network" i składa się z dwóch konkurujących ze sobą programów. Generator to program z danymi, w tym przypadku z materiałem filmowym z Grand Theft Auto. Dyskryminator następnie przetwarza wyniki generatora, aby odfiltrować wszystko, co jest w sposób oczywisty fałszywe. Programy GAN mogą być używane do wielu celów, ale GameGAN specjalizuje się oczywiście w grach. Dużą część rozgrywki można określić jako prymitywną, niemal jak w stanie beta. Wspomniana wcześniej grafika jest niezwykle zamglona, nawet przy zastosowaniu upscalingu. Kolizje z innymi pojazdami i przeszkodami są opisane w filmie jako wyzwanie do rozgryzienia. Są jednak pewne szczegóły, jak cienie i odległość rysowania, które pokazują duży potencjał programu.

GTA

Czytaj dalej