Oprogramowanie szpiegujące Pegasus w telefonie prezydenta Francji! W sprawę zamieszany jest obcy wywiad!

22 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Francja Emmanuel Macron oprogramowanie szpiegujące Pegasus
Źródło: vox.com

Oprogramowanie szpiegujące Pegasusu od grupy NSO zostało wykryte w jednym z telefonów prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Macron na celowniku

Telefon prezydenta Francji Emmanuela Macrona znalazł się na liście potencjalnych celów inwigilacji prowadzonej na zlecenie Maroka w sprawie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Jak podaje serwis Le Monde według źródeł jeden z numerów telefonu Macrona, z którego korzystał regularnie od 2017 roku, znajduje się na liście numerów wybranych przez wywiad Maroka do potencjalnych cyberszpiegostw. Maroko wydało ostatnio oświadczenie, w którym zaprzeczyło jakiemukolwiek zaangażowaniu w wykorzystanie Pegasusa. Wszelkie oskarżenia na ten temat nazwało bezpodstawnymi i fałszywymi zarzutami.

Haker oprogramowanie szpiegujące internet cyberbezpieczeństwo

Ważni francuscy politycy szpiegowani przez Pegasus

Le Monde podkreślił, że nie ma dostępu do telefonu Macrona i dlatego nie może zweryfikować, czy rzeczywiście był on szpiegowany, ale mógł sprawdzić inne telefony, w tym byłego ministra środowiska Francois de Rugy'ego, i był w stanie stwierdzić, że ten ostatni był szpiegowany. Paryska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie zarzutów śledczego portalu informacyjnego Mediapart i dwóch jego dziennikarzy, którzy uważali, że byli szpiegowani przez Maroko przy użyciu oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

Co na to producent oprogramowania?

NSO wydało w niedzielę oświadczenie, w którym odrzuciło doniesienia partnerów medialnych, mówiąc, że są one pełne błędnych założeń i niepotwierdzonych teorii. Jak twierdzi grupa, jej produkt jest przeznaczony wyłącznie do użytku przez rządowe agencje wywiadowcze i organy ścigania do walki z terroryzmem i przestępczością. Założyciel NSO Group w swoim ostatnim oświadczeniu ogłosił, że publikowana lista rzekomych celów Pegasusa nie jest powiązana z grupą NSO.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberbezpieczeństwo

Czytaj dalej