Oprogramowanie szpiegujące Pegasus w Twoim telefonie? Możesz to sprawdzić w łatwy sposób!

21 Lipiec 2021 | Jakub Barabasz | Mobile
Haker oprogramowanie szpiegujące internet cyberbezpieczeństwo
Źródło: pixabay.com

Oprogramowanie szpiegujące Pegasus może znajdować się w Twoim telefonie! Na szczęście powstało już narzędzie, które pomoże Ci wykryć to zagrożenie.

Pegasus może Cię śledzić!

Oprogramowanie szpiiegujące Pegasus z izraelskiej firmy NSO Group zostało odkryte w telefonach tysięcy aktywistów, dziennikarzy i polityków. Międzynarodowe konsorcjum serwisów informacyjnych ujawniło kilka szczegółów dotyczących celów ataku w ciągu ostatnich kilku dni. Niestety, ale zakres ataków oprogramowania Pegasus nie został jeszcze w pełni określony. Na szczęście badacze z Amnesty International opracowali narzędzie, które pozwoli Ci sprawdzić, czy Twój telefon jest celem szpiegowskiego oprogramowania.

Haker oprogramowanie szpiegujące internet cyberbezpieczeństwo

Co Ci pomoże?

Narzędzie to nazywa się Mobile Verification Toolkit (MVT) i ma na celu pomóc w identyfikacji, czy oprogramowanie szpiegowskie Pegasus znajduje się aktualnie w Twoim telefonie. Działa ono zarówno z urządzeniami z systemem Android, jak i iOS, choć badacze zauważyli, że na telefonach iPhone wykryto do tej pory więcej przypadków tego szpiegowskiego oprogramowania niż na urządzeniach z Androidem. Dlatego też Mobile Verification Toolkit jest obecnie bardziej ukierunkowane na telefony marki Iphone.

Jak działa MVT?

Użytkownicy muszą wygenerować kopię zapasową swoich danych, aby pozwolić MVT odszyfrować lokalnie przechowywane pliki na swoim telefonie w poszukiwaniu wskaźników Pegasusa. Jednakże, w przypadku iPhone, pełny zrzut systemu plików może być również używany do analizy. Na obecnym etapie MVT wymaga pewnej znajomości linii poleceń. Z czasem może jednak otrzymać graficzny interfejs użytkownika (GUI). Kod narzędzia jest również open source i jest dostępny wraz z jego szczegółową dokumentacją na GitHubie. Po utworzeniu kopii zapasowej MVT wykorzystuje znane wskaźniki, takie jak nazwy domen i pliki binarne, do poszukiwania śladów związanych z Pegasosem NSO. Narzędzie jest również w stanie odszyfrować kopie zapasowe systemu iOS, jeśli są one zaszyfrowane. Ponadto, pobiera zainstalowane aplikacje i informacje diagnostyczne z urządzeń z systemem Android, aby przeanalizować dane pod kątem potencjalnego zagrożenia.

Haker oprogramowanie szpiegujące internet cyberbezpieczeństwo

Czytaj dalej